Grand Prix FIDE: Dwóch Polaków w czołówce klasyfikacji końcowej

Inne
Grand Prix FIDE: Dwóch Polaków w czołówce klasyfikacji końcowej
fot. PAP

Rosjanin Jan Niepomniaszczi wygrał z Chińczykiem Wei Yi 1,5:0,5 w finale szachowego turnieju Grand Prix FIDE w Jerozolimie. W punktacji końcowej cyklu 29-letni arcymistrz z Briańska zajął drugie miejsce, co dało mu awans do turnieju pretendentów. W czołowej dziesiątce klasyfikacji końcowej znaleźli się dwaj Polacy: Jan-Krzysztof Duda oraz Radosław Wojtaszek.

W sobotę Niepomniaszczi wygrał czarnymi "maratońską" pierwszą partię po 96 posunięciach, w sytuacji gdy rywal odrzucił wcześniej propozycję remisu. W niedzielnym rewanżu wystarczał mu remis białymi, by sięgnąć po zwycięstwo w Izraelu i awans. Pojedynek zakończył się takim właśnie rezultatem po 26 posunięciach.

 

Impreza w hotelu Notre Dame Center w Jerozolimie była czwartym i ostatnim etapem cyklu GP FIDE. Dwaj najlepsi szachiści w końcowej klasyfikacji (każdy uczestnik startował w trzech z czterech turniejów), tj. Rosjanin Aleksander Griszczuk - 20 pkt i Niepomniaszczi - 19, uzyskali awans do przyszłorocznego turnieju kandydatów, który wyłoni przeciwnika mistrza świata Norwega Magnusa Carlsena w meczu o tytuł.

 

W czołowej dziesiątce klasyfikacji GP FIDE uplasowali się dwaj polscy szachiści - na piątym miejscu Jan-Krzysztof Duda - 8 (w finale w Hamburgu przegrał z Griszczukiem) i na ósmym Radosław Wojtaszek (w półfinale z Moskwie uległ Niepomniaszczemu) - 5, potwierdzając przynależność do czołówki światowej.

 

Wszystko wskazuje, że oprócz zwycięskiej dwójki z Jerozolimy prawo gry w turnieju kandydatów w Jekaterynburgu, który odbędzie się w marcu, otrzyma na zasadzie "dzikiej karty" od organizatora także trzeci reprezentant gospodarzy, 22-letni Kirył Aleksiejenko.

 

Wcześniej udział w tej imprezie zapewnili sobie pretendent w ostatnim meczu o tytuł Amerykanin Fabiano Caruana, finaliści niedawnego Pucharu Świata w Chanty-Mansyjsku - Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu i Chińczyk Liren Ding, Holender Anish Giri na podstawie rankingu z ostatniego roku oraz drugi Chińczyk Wang Hao, zwycięzca październikowego prestiżowego turnieju na wyspie Man.

 

Pula nagród w każdym turnieju GP FIDE wynosiła 130 tysięcy euro (24 tys. dla triumfatora). Dodatkowo 280 tys. euro będzie rozdzielone między czołową dziesiątkę końcowej punktacji cyklu (50 tys. dla zwycięzcy). Duda otrzyma w sumie 57 tys. euro, Wojtaszek - 26,6 tys.

 

Klasyfikacja końcowa Grand Prix FIDE (po 4 turniejach):

 

1. Aleksander Griszczuk (Rosja) 20 pkt
2. Jan Niepomniaszczi (Rosja) 19
3. Maxime Vachier-Lagrave (Francja) 13
4. Szachrijar Mamedjarow (Azerbejdżan) 10
5. Jan-Krzysztof Duda (Polska) 8
6. Wei Yi (Chiny) 7
7. Wesley So (USA) 6
8. Daniił Dubow (Rosja) 5
. Radosław Wojtaszek (Polska) 5

10. David Navara (Czechy) 5
11. Peter Swidler (Rosja) 4
12. Weselin Topałow (Bułgaria) 3
13. Hikaru Nakamura (USA) 3
14. Siergiej Karjakin (Rosja) 2
15. Yu Yangyi (Chiny) 2
16. Dmitrij Jakowienko (Rosja) 1

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze