Premier League: Pierwsze zwycięstwo Artety! Arsenal przełamał się z Manchesterem United

Gra Arsenalu pod wodzą Mikela Artety znacznie się poprawiła, jednak menedżerskiemu debiutantowi brakowało zwycięstw w dwóch pierwszych spotkaniach za sterami Kanonierów. Kolejny trudny test wypadł jednak pozytywnie: gospodarze wygrali 2:0 w hicie z Manchesterem United.

Ciężko w to uwierzyć, ale Arsenal mógł w środę ustanowić niechlubny rekord. Jeszcze nigdy klub ten nie poniósł pięciu kolejnych porażek z rzędu przed własną publicznością, a na koncie miał już cztery: z Eintrachtem Frankfurt, Brighton, Manchesterem City i Chelsea - seria ta była najgorszą od ponad 60 lat! Złe chmury znad The Emirates zostały jednak wreszcie rozwiane, a Arteta ma swoje pierwsze zwycięstwo jako menedżer w trzeciej próbie.

Kanonierzy zagrali koncertową pierwszą połowę, a Manchester United praktycznie nie istniał. Tempo gry nie powalało, jednak mnogość i dokładność podań oraz dyscyplina taktyczna pozwalały gospodarzom spokojnie kontrolować spotkanie. Na bramkę nie trzeba było zbyt długo czekać: Sead Kolasinac w swojej popisowej linii szturmował do linii końcowej i wycofał piłkę, którą do siatki skierował Nicolas Pepe.

Iworyjczyk mógł podwoić swój dorobek strzelecki, jednak jego strzał wylądował na słupku. Prowadzenie udało się podwoić tuż przed przerwą, a Davida De Geę po rzucie rożnym pokonał obrońca Sokratis Papastathopoulos.

Po zmianie stron obraz gry jednak uległ zmianie, a nad północny Londyn wróciły stare demony. Podobnie wyglądał bowiem obraz spotkania z Chelsea, gdy po świetnej pierwszej połowie Arsenal oddał trzy punkty fatalną końcówką i błędami indywidualnymi. Czerwone Diabły stworzyły sobie wiele okazji strzeleckich, jednak tego dnia zabrakło zimnej krwi Marcusowi Rashfordowi, Anthony'emu Martialowi oraz Masonowi Greenwoodowi.

Kanonierzy oddali inicjatywę, jednak świetna organizacja gry defensywnej zdała egzamin. Najlepszym zawodnikiem na boisku był David Luiz, który wygrał tego dnia wszystkie pojedynki i ustawiał się bezbłędnie: krytykowany Brazylijczyk wreszcie wniósł doświadczenie w poczynania obronne i wcielił się w rolę lidera. Kanonierzy wygrali zaledwie jedno z ostatnich piętnastu spotkań w 2019 roku: świetny początek 2020 roku daje im awans do pierwszej dziesiątki Premier League i promyk nadziei, że pod wodzą nowego trenera-debiutanta zespół znacznie poprawi swoją grę i wyniki.

Arsenal FC - Manchester United 2:0 (2:0)

Bramki: Pepe 8, Sokratis 42