Turniej kwalifikacyjny siatkarzy do IO Tokio 2020: Słowenia lepsza od Belgów

W drugim niedzielnym meczu turnieju kwalifikacyjnego siatkarzy do IO Tokio 2020 reprezentacja Słowenii pokonała Belgię 3:0.

Pierwsze dwa sety tej rywalizacji były bardzo wyrównane. Mimo że faworytami starcia byli Słoweńcy, to ich rywale zawiesili wysoko poprzeczkę. Wicemistrzowie Europy potrafili jednak zachować więcej zimnej krwi w końcówkach poszczególnych partii.

W pierwszej odsłonie Słoweńcy prowadzili już 24:21, ale belgijscy zawodnicy zdobyli dwa punkty z rzędu, co wywołało spore emocje na parkiecie Max-Schmeling-Halle. Decydujący cios, atakiem ze środka zadał jednak Alen Pajenk.

Jeszcze bardziej zacięty był drugi set, w którym Belgowie prowadzili już 12:9. Słoweńcy potrafili jednak doprowadzić do remisu 13:13. Od tamtej pory kibice byli świadkami gry punkt za punkt. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była gra na przewagi. W niej wicemistrzowie Europy potrzebowali czterech piłek setowych. Podobnie jak w pierwszym secie, atak Pajenka dał triumf jego reprezentacji. Środkowy Cerrad Czarnych Radom był bardzo skuteczny pod siatką.

Trzecia partia kompletnie różniła się od dwóch wcześniejszych, chociaż początek tego nie zwiastował. Przełomowym momentem była środkowa część seta, w której Słoweńcy odskoczyli przeciwnikom na cztery "oczka" (14:10). To nie było ich najwyższe prowadzenie, gdyż chwilę później na tablicy świetlnej widniał wynik 22:16. Belgowie, wygrywając trzy akcje z rzędu, zmniejszyli straty, ale koniec końców nie byli w stanie dogonić Słowenii. Mecz zakończył błąd dotknięcia siatki przez jednego z Belgów.

Przypomnijmy, że osiem drużyn biorących udział w berlińskim turnieju walczy o jedno miejsce dające awans na igrzyska.

W innych turniejach kwalifikacyjnych awans uzyskały już: Polska, Argentyna, USA, Rosja, Brazylia oraz Włochy; bez gry mieli zagwarantowaną kwalifikację gospodarze igrzysk – Japończycy.

Do tej siódemki dołączy jeszcze pięć kolejnych reprezentacji, wśród nich jedna z Europy – triumfator turnieju w Berlinie.

Słowenia - Belgia 3:0 (25:23,28:26,25:20)