Kwalifikacje olimpijskie siatkarek: Zwycięstwo faworytek "polskiej" grupy

W spotkaniu grupy A europejskiego turnieju kwalifikacyjnego siatkarek Azerbejdżan przegrał z Niderlandami 0:3. We wcześniejszym wtorkowym meczu tej grupy Polska pokonała Bułgarię 3:1. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego z Niderlandami zmierzą się w czwartek, a z Azerbejdżanem w piątek.

W premierowej partii siatkarki Azerbejdżanu przegrywały 0:3, by kilka minut później prowadzić... 7:3. Przez pewien czas utrzymywały przewagę, ale Niderlandki odrobiły straty. Wynik oscylował wokół remisu do stanu 23:23, ale dwie ostatnie akcje padły łupem podopiecznych trenera Giovanniego Caprary. Najpierw skutecznym atakiem popisała się Floortje Meijners, a potem Polina Rahimova nie przedarła się przez blok rywalek (23:25).

Set numer dwa od początku toczył się przy przewadze reprezentacji Niderlandów (5:8). Przeciwniczki właściwie tylko na moment, w środkowej części seta zdołały złapać punktowy kontakt (12:13). Nadal słabiej prezentowała się Rahimova, a gospodynie turnieju w Apeldoorn były skuteczniejsze i w końcówce kontrolowały sytuację (15:21). Wynik na 18:25 ustaliła przestrzelona zagrywka siatkarek Azerbejdżanu.

Trzecia odsłona dostarczyła kibicom więcej emocji. Długo przeważały siatkarki z Azerbejdżanu (8:6, 16:12, 18:14), ale w końcówce Niderlandki odrobiły straty (19:19). Wygrały też kluczowe akcje seta. Blok po ataku Yelyzavety Samadovej (21:22), atak Anne Buijs w kolejnej akcji, potężna bomba Yvon Belien na wagę piłki meczowej (21:24) oraz atak Lonneke Sloetjes (22:25) przyniosły Niderlandkom decydujące punkty.

Najwięcej punktów: Yelyzaveta Samadova (18) – Azerbejdżan; Robin De Kruijf (14), Yvon Belien (11), Floortje Meijners (11) – Niderlandy. Siatkarki Azerbejdżanu lepiej punktowały zagrywką (6–3, 4 asy Samadova), ale miały zdecydowanie gorszą skuteczność w ataku (30%–42%), a przewaga Niderlandek w punktowych blokach była miażdżąca (2–13, 6 oczek De Kruijf). Słabo dysponowana była Polina Rahimova, która skończyła ledwie 4 z 29 piłek w ataku (14%).

W turnieju w Apeldoorn rywalizuje osiem reprezentacji, podzielonych na dwie grupy systemem serpentynowym, według aktualnego rankingu CEV. W grupie A grają Niderlandy, Bułgaria, Polska i Azerbejdżan, a w grupie B – Turcja, Niemcy, Belgia oraz Chorwacja. Po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup wywalczą awans do półfinałów. Kwalifikację olimpijską uzyska tylko zwycięzca całego turnieju.

Azerbejdżan – Niderlandy 0:3 (23:25, 18:25, 22:25)

Azerbejdżan: Krystsina Yagubova, Yelyzaveta Samadova, Maryia Kiryliuk, Ayshan Abdulazimova, Nikalina Bashnakova, Polina Rahimova – Iuliia Karimova (libero) oraz Nelli Salbishvili (libero), Anastasiya Gurbanova, Shafagat Alishanova, Marharyta Azizova. Trener: Vasif Talibov.
Niderlandy: Laura Dijkema, Robin De Kruijf, Yvon Belien, Floortje Meijners, Lonneke Sloetjes, Anne Buijs – Myrthe Schoot (libero) oraz Kirsten Knip (libero), Celeste Plak, Britt Bongaerts, Maret Balkestein-Grothues, Nika Daalderop. Trener: Giovanni Caprara.

Wyniki i terminarz meczów grupy A turnieju kwalifikacyjnego siatkarek w Apeldoorn:

2020-01-07: Polska – Bułgaria 3:1 (23:25, 25:20, 25:19, 25:22)
2020-01-07: Azerbejdżan – Niderlandy 0:3 (23:25, 18:25, 22:25)
2020-01-08: Bułgaria – Niderlandy (środa, godzina 19.30; transmisja – Polsat Sport)
2020-01-09: Bułgaria – Azerbejdżan (czwartek, godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport)
2020-01-09: Niderlandy – Polska (czwartek, godzina 19.30; transmisja – Polsat Sport)
2020-01-10: Polska – Azerbejdżan (piątek, godzina 20.00; transmisja – Polsat Sport).