Kwalifikacje olimpijskie siatkarek: Gospodynie już w półfinale!

Reprezentacja Niderlandów, która jest gospodarzem turnieju kwalifikacyjnego siatkarek do IO, wygrała z Bułgarią 3:0 i zapewniła sobie już awans do półfinału. Dzień wcześniej Niderlandki w takim samym stosunku triumfowały nad Azerbejdżanem. W czwartek zagrają z reprezentacją Polski.

Bułgarki w pierwszym spotkaniu napędziły stracha Polkom, ale stać je było tylko na wygranie seta. Niderlandki toczyły z kolei wyrównany bój z Azerbejdżanem, ale w końcówkach setów okazywały się lepsze i wygrały 3:0. Kolejne zwycięstwo w trzech partiach dałoby ekipie Giovanniego Caprary awans do półfinału już po dwóch spotkaniach.

Gospodynie turnieju w Apeldoorn zaczęły realizować swój plan od pierwszych piłek i już po kilku minutach prowadziły 5:2. Kolejna bardzo dobra seria Niderlandek nastąpiła przy stanie 15:11, kiedy zdobyły one cztery punkty z rzędu i mogły już spokojnie rozegrać końcówkę partii. Ostatecznie wygrały ją do 19.

Podobnym wynikiem zakończyła się druga odsłona, a scenariusz był praktycznie identyczny. Ani jednego punktu nie zdobyła Elitsa Wasiljewa, która już na początku seta została zablokowana i nie mogła wstrzelić się w boisko po stroni rywalek. Przed trzecią partią nic nie wskazywało na to, że Bułgarki mogą zagrozić tego wieczoru gospodyniom.

A jednak siatkarki gości wykrzesały z siebie jeszcze trochę sił i umiejętności i toczyły wyrównany bój z faworytkami. W pewnym momencie prowadziły nawet 15:12, ale w końcówce seta nie wytrzymały tempa Niderlandek. Te znowu pokazały, że lepiej wytrzymują nerwowo decydujące momenty i wygrały 26:24, a cały mecz 3:0.

Dzięki temu Niderlandy są już w połfinale turnieju w Apeldoorn i czwartkowy mecz z Polkami zadecyduje tylko o ich miejscu w grupie A.

Niderlandy - Bułgaria 3:0 (25:19, 25:19, 26:24)