Rajd Dakar: Szóste miejsce Przygońskiego na ósmym etapie

Moto

Dwukrotny mistrz świata Formuły 1 Fernando Alonso zajął drugie miejsce na ósmym etapie Rajdu Dakar. Słynny hiszpański kierowca przegrał tylko z Francuzem Mathieu Serradorim. Jakub Przygoński był szósty. Nie startowali motocykliści i zawodnicy jadący quadami.

Alonso stracił cztery minuty do Serradoriego. Na trzeciej pozycji uplasował się Argentyńczyk Orlando Terranova.

Jadący ze zmiennym szczęściem w tegorocznej edycji Przygoński tym razem został sklasyfikowany na szóstym miejscu. Stracił 9.29 do zwycięzcy.

- To ponownie był bardzo szybki odcinek, w jednym miejscu przez 30 kilometrów mogliśmy trzymać pełny gaz, bez odpuszczania. Częściowo jechaliśmy po płaskim terenie, po wyschniętym jeziorze, to nie była trudna część odcinka, ale później było trochę kamieni i jazdy w kanionach. W jednym miejscu zaczęły się trudne wydmy, mieliśmy na nich problemy z widocznością przez słońce, które padało pionowo, nie było cienia, i przez to jechało się ciężej - ocenił na mecie etapu polski kierowca.

W klasyfikacji generalnej wciąż prowadzi Hiszpan Carlos Sainz, a za nim są Katarczyk Nasser Al-Attiyah i Francuz Stephane Peterhansel, ze stratą odpowiednio 6.40 i 13.09. Przygoński z Niemcem Timo Gottschalkiem obecnie zajmują 28. miejsce.

W kategorii pojazdów lekkich (SSV) najszybsza na etapie była brazylijska załoga Reinaldo Varela, Gustavo Gugelmin. Aron Domżała i Maciej Marton uzyskali piąty czas tracąc do zwycicięzców 13.10, a Maciej Domżała i Rafał Marton zajęli na etapie 17. miejsce - strata 37.32. Po ośmiu etapach liderem jest Amerykanin Casey Currie a polskie załogi zajmują odpowiednio 9. i 13. pozycję.

Wśród samochodów ciężarowych dominują rosyjskie Kamazy. Poniedziałkowy etap wygrał Andriej Karginow, który prowadzi także w klasyfikacji generalnej. Polsko-czeska załoga Robert Szustkowski, Jarosław Kazberuk i Filip Skrobanek przyjechała do mety na 19. pozycji, a po ośmiu etapach zajmuje 18. miejsce.

W poniedziałkowym etapie wokół Wadi ad-Davasir, długości 477 km (tyle liczył odcinek specjalny), na znak żałoby nie uczestniczyli motocykliści i zawodnicy jadący quadami. Poprzedniego dnia w wypadku na trasie rajdu zginął wielokrotny uczestnik imprezy portugalski motocyklista Paulo Goncalves.

We wtorek trasa Dakaru będzie wiodła do Haradh (410 km odcinka specjalnego).