Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie: Pierwszy w historii medal dla Polski!

Marcin Zawół (MKS Karkonosze Jelenia Góra) został młodzieżowym mistrzem olimpijskim w sprincie! Polak w pięknym stylu wygrał zawody rozgrywane w Station Des Roueses. To oficjalnie pierwszy medal dla Polski w historii tej imprezy.

Tu nie ma mowy o przypadku - Marcin Zawół świetną formą błysnął już podczas niedzielnego supermiksta, gdy notował czołowe czasy na swoich zmianach. We wtorkowym sprincie, który rozgrywany był na juniorskim dystansie 7,5km Polak zaliczył bieg niemal idealny. Niemal, bo po stójce Zawół biegał jedną karną rundę, ale w stawce 96 sklasyfikowanych zawodników żadnemu nie udało się strzelać bezbłędnie. Zarówno po pierwszym, jak i drugim strzelaniu nasz reprezentant notował trzecie czasy. Przegrywał tylko z Denisem Irodowem z Rosji i Vegardem Thonem z Norwegii.

Wszystko rozstrzygnęło się na ostatniej pętli biegowej. Teoretycznie najtrudniejsze zadanie miał Zawół, ponieważ startował z najniższym numerem i rywale mogli znać jego międzyczasy. Jak się okazało nie miało to jednak najmniejszego wpływu na końcowe rezultaty, bo Irodow z Thonem nie byli w stanie pobić czasu Polaka. Na ostatnich 2,5km wygrał z Rosjaninem o 19 sekund, a z Norwegiem o ponad 20 sekund! To pierwszy medal Biało-Czerwonych podczas tych igrzysk, pierwszy także w historii występów Polaków na Youth Olympic Games. Ostatecznie po srebrny medal sięgnął Irodowe, na najniższym stopniu podium stanął Thon.

Nieźle - zwłaszcza w biegu - spisali się pozostali dwaj nasi reprezentanci, którzy pomimo gorszego strzelania byli w stanie zająć miejsca w pierwszej połowie drugiej dziesiątki. Jan Guńka z czterema karnymi rundami uplasował się na trzynastym miejscu, Konrad Badacz po trzech pudłach sklasyfikowany został na piętnastej pozycji.

Medal Zawoła jest oficjalnie pierwszym zdobytym przez Polskę w historii tych igrzysk. Wprawdzie przed czterema laty srebro wywalczyła panczenistka Karolina Gałecka, ale nie jest on wliczany do oficjalnej klasyfikacji medalowej, ponieważ został wywalczony w międzynarodowej konkurencji Team MIX, gdzie w skład drużyny wchodzili łyżwiarze z kilku krajów.

W zawodach w Lozannie, które potrwają do 22 stycznia, biorą udział sportowcy w wieku 15-18 lat - wśród nich 45 reprezentantów Polski. Lozanna jest gospodarzem trzeciej edycji zmagań "olimpijczyków jutra". Wcześniej imprezę gościł w 2012 roku austriacki Innsbruck, a cztery lata później norweskie Lillehammer.