Euroliga: Czwarta z rzędu porażka Arki Gdynia

Koszykarki Arki przegrały w środę u siebie z liderem grupy B Fenerbahce Oznur Kablo Stambuł 52:80 (9:18, 10:23, 13:19, 20:20) w swoim 10. meczu Euroligi. Była to czwarta z rzędu porażka gospodyń. W czwartek, 23 stycznia gdynianki zmierzą się w Gironie ze Spar Citylift.

Zawodniczki Arki po raz drugi musiały uznać wyższość Fenerbahce Oznur Kablo. 30 października podopieczne trenera Gundarsa Vetry przegrały w Stambule 48:68, a we własnej hali uległy 52:80. Tym samym gospodynie poniosły czwartą (w dodatku najwyższą w tych rozgrywkach) porażkę z rzędu, natomiast ich przeciwniczki zanotowały czwarty kolejny triumf.

Gdynianki katastrofalnie zagrały zwłaszcza w pierwszej połowie, w której popełniły aż 16, w większości banalnych strat (w całym meczu 25), przy zaledwie sześciu „zgubionych” piłkach przez ekipę gości.

Nadzieję na skuteczny rewanż za wyjazdową porażkę gospodynie mogły mieć jedynie na początku spotkania. W 4. minucie żółto-niebieskie prowadziły 9:7, ale od tego momentu do końca pierwszej kwarty punkty zdobywały tylko rywalki. W 12. minucie przyjezdne wygrywały 22:9, a w 15. 34:15.

Na przerwę koszykarki tureckiej drużyny zeszły mając w zapasie 22 „oczka”. Równo z syreną kończącą pierwszą połowę za trzy trafiła Ayse Cora, dzięki czemu zrobiło się 41:19 dla Fenerbahce.

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana. Podopieczne hiszpańskiego szkoleniowca Victora Lapeny miały jednak pełną kontrolę nad przebiegiem boiskowych wydarzeń i odniosły bezproblemowe zwycięstwo.

W Arce żadna zawodniczka nie zdołała osiągnąć granicy 10 zdobytych punktów, natomiast w Fenerbahce pierwsze skrzypce tradycyjnie grała najskuteczniejsza koszykarka tych rozgrywek (średnio rzuca 21 punktów na mecz) Alina Jagupowa. Tym razem bardzo wszechstronna reprezentantka Ukrainy zapisała na swoim koncie 17 „oczek” (w pierwszej konfrontacji 24), miała też pięć zbiórek i dziewięć asyst.

W kolejnym euroligowym meczu w czwartek 23 stycznia gdynianki zmierzą się w Gironie ze Spar Citylift. We własnej hali Arka pokonała hiszpański zespół 71:69.

Arka Gdynia – Fenerbahce Oznur Kablo Stambuł 52:80 (9:18, 10:23, 13:19, 20:20)

Arka Gdynia: Maryja Papowa 9, Rebecca Allen 8, Angelika Slamova 8, Marissa Kastanek 7, Barbora Balintova 7, Marie Gulich 4, Kamila Podgórna 3, Paulina Misiek 3, Amalia Rembiszewska 2, Sonja Greinacher 1

Fenerbahce Oznur Kablo Stambuł: Alina Jagupowa 17, Tugce Canitez 11, Kiah Stokes 10, Cecilia Zandalasini 9, Elizabeth Williams 9, Ayse Cora 7, Sevgi Uzun 7, Laura Nicholls 4, Olcay Cakir 4, Esra Ural Topuz 2