NBA: Rekordowe osiem "trójek" Doncica

Luka Doncic z Dallas Mavericks ustanowił rekord kariery, trafiając osiem rzutów za trzy punkty w meczu ligi NBA z Portland Trail Blazers. Jego zespół wygrał 120:112. 20-letni Słoweniec zdobył łącznie 35 pkt oraz miał osiem zbiórek i siedem asyst.

Doncicowi niewiele zabrakło do 13. w sezonie i 21. w karierze tzw. triple-double, choć tym razem najważniejsze były "trójki"; celnie rzucił osiem razy na 12 prób. Wcześniej najwięcej trafił siedmiokrotnie.

W sumie zawodnicy Mavericks mieli aż 20 skutecznych prób w rzutach zza linii 7,24 m, m.in. Tim Hardaway Jr. - pięć i Seth Curry - trzy. Dla porównania goście tylko dziewięć. Oprócz Doncica, szczególnie wyróżnił się Hardaway Jr., który uzyskał 29 pkt. Wśród pokonanych najlepsi byli Damian Lillard - 34 pkt i 10 asyst oraz Hassan Whiteside - 21 pkt, 18 zbiórek i pięć bloków.

Carmelo Anthony zdobył Trail Blazers 22 punkty i w całej karierze ma ich już 26 014. Granicę 26 tysięcy przekroczył jako 18. gracz NBA. Broniący tytułu koszykarze Toronto Raptors rozgromili Washington Wizards 140:111. Do przerwy prowadzili 65:51, a w drugiej połowie jeszcze powiększyli przewagę. Byli lepsi w każdej kwarcie. W mistrzowskim zespole najskuteczniejsi byli Norman Powell - 28 pkt, Terence Davis - 23 i Hiszpan Marc Gasol - 20. Raptors wygrali z Wizards po raz siódmy z rzędu.

Po raz pierwszy od 15 lutego 1997 roku (109:89) zawodnicy Atlanta Hawks triumfowali w wyjazdowym meczu z San Antonio Spurs - 121:120. Po dwóch odsłonach prowadzili różnicą dziewięciu punktów, ale w trzeciej kwarcie dominowali gospodarze (41:21). "Jastrzębie" potrafiły jednak w końcówce odwrócić losy spotkania. W ekipie przyjezdnych wyróżnił się Trae Young - 31 pkt, a dla Spurs jeden punkt mniej zdobył LaMarcus Aldridge.

Hawks odnieśli tylko 10. zwycięstw w tym sezonie i przy 32 porażkach zajmują ostatnie, 15. miejsce w Konferencji Wschodniej. W całych rozgrywkach słabsi są jedynie finaliście pięciu poprzednich sezonów - Golden State Warriors (9-34).