EHF Euro 2020: Hiszpania rywalem Chorwacji w finale

Piłka ręczna

Broniąca tytułu Hiszpania po zwycięstwie w Sztokholmie nad Słowenią 34:32 awansowała do finału mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. We wcześniejszym półfinale, niezwykle zaciętym, Chorwacja pokonała po dwóch dogrywkach Norwegię 29:28.

Hiszpanie tylko na początku meczu mieli problemy, gdy przegrywali 0:2, a pierwszą bramkę rzucili w piątej minucie. Później szybko jednak wyszli na prowadzenie, które w miarę upływu czasu powiększali.

Do przerwy prowadzili różnicą pięciu goli (20:15), zaś w 34. minucie już sześciu (22:16).

W końcówce meczu Hiszpanie zwolnili tempo, a skuteczniej zagrali rywale. W efekcie trzy minuty przed ostatnią syreną Słoweńcy zmniejszyli stratę do dwóch goli (30:32), a w 59. minucie po trafieniu najskuteczniejszego na boisku Jure Doleneca (łącznie siedem goli) było już tylko 32:33.

Ostatnie słowo należało jednak do Hiszpanów. Wynik ustalił zawodnik PGE VIVE Kielce Alex Dujshebaev, który łącznie zdobył sześć bramek. Tak sam dorobek w hiszpańskiej ekipie uzyskał inny szczypiornista kieleckiego zespołu Angel Perez Fernandez, a także doświadczony Raul Entrerrios z Barcelony.

Wcześniej w piątek Chorwaci pokonali po dwóch dogrywkach Norwegów 29:28. Decydującą bramkę, swoją jedyną w tym meczu, zdobył pięć sekund przed końcem drugiej dogrywki Zeljko Musa, były szczypiornista zespołu z Kielc.

To pierwsza porażka w turnieju Norwegii, której pozostanie w sobotę rywalizacja ze Słowenią o brąz.

Finał odbędzie się w niedzielę.

Wcześniej w turnieju rozgrywanym w Szwecji, Austrii i Norwegii odbywały się dwie fazy grupowe. Polacy odpadli już po pierwszej z nich. Biało-Czerwoni przegrali wówczas w grupie wszystkie mecze - ze Słowenią, Szwajcarią i Szwecją.