MŚ w szachach kobiet: Chinka Wenjun Ju obroniła tytuł

Chinka Wenjun Ju pokonała we Władywostoku Rosjankę Aleksandrę Goriaczkinę 8,5:7,5 po dogrywce w meczu o szachowe mistrzostwo świata kobiet i obroniła tytuł. Arcymistrzyni z Szanghaju jest 17. czempionką w historii. Po sześciu rundach rozegranych w Szanghaju i kolejnych sześciu we Władywostoku w tywalizacji o tytuł był remis 6:6.

Piątkowa dogrywka rozstrzygnęła się już w czterech partiach szachów szybkich (25 minut na 40 ruchów plus 10 sekund na każde posunięcie). Dwie pierwsze zakończyły się remisami, trzecią Ju wygrała białymi po 45 posunięciach, a w czwartej 21-letniej pretendentce nie udało się doprowadzić do wyrównania. Remis w czwartej partii dogrywki oznaczał zwycięstwo obrończyni tytułu w całym meczu 8,5:7,5.

Dwukrotna mistrzyni Chin Ju (2010, 2014), która 31 stycznia skończy 29 lat, zajmuje drugie miejsce w światowym rankingu (2584), za swoją rodaczką Yifan Hou (2664), która studiuje na Oxfordzie i zrezygnowała z rywalizacji przy szachownicy. We Władywostoku została mistrzynią świata po raz trzeci z rzędu.

W maju 2018 roku pozbawiła tytułu swoją rodaczkę Zhongyi Tan, wygrywając mecz w chińskim Chongqing 5,5:4,5. Jeszcze w listopadzie tego roku musiała wystartować w obronie tytułu w mistrzostwach świata w rosyjskim Chanty-Mansyjsku, tym razem rozgrywanych systemem pucharowym z udziałem 64 czołowych szachistek. Dotarła do finału, gdzie pokonała Rosjankę Katerynę Łachno 5:3.

Teraz, również wygrała z reprezentantką tego kraju na jej terenie.

W puli nagród organizatorzy zagwarantowali najwyższą w historii meczów o MŚ kobiet kwotę 500 tysięcy euro. 55 procent otrzymała zwyciężczyni, 45 - pokonana.