PŚ w szpadzie: 15. miejsce Knapik-Miazgi

Renata Knapik-Miazga zajęła 15. miejsce w zawodach Pucharu Świata Grand Prix FIE w szpadzie w Dausze. Wśród mężczyzn żaden z Polaków nie przebił się do czołowej "32". Zwyciężyli Ana Maria Popescu i Siergiej Bida.

Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków), dotychczas 31. w światowym rankingu, zmagania w głównej drabince - z udziałem 64 zawodniczek - zaczęła od wygranej z ósmą w tym zestawieniu Chinką Mingye Zhu 15:8. W kolejnej rundzie pokonała Francuzkę Alexandrę Louis Marie 15:9. W pojedynku o awans do ćwierćfinału uległa jednak 10. w klasyfikacji szpadzistek dwukrotnej mistrzyni Azji Koreance Injeong Choi 11:15.

Anna Mroszczak zajęła 28. pozycję. W 1/32 finału pokonała Francuzkę Helene Ngom 15:14, a w następnej rundzie o jedno trafienie (14:15) była gorsza od Rosjanki Julii Łyczaginy. Barbara Rutz (obie AZS Wratislavia Wrocław) została sklasyfikowana na 51. miejscu, a 61. była Aleksandra Zamachowska (AZS AWF Kraków). Pierwsza z nich przegrała z Amerykanką Courtney Hurley 9:15, a ta druga, która przed dwoma tygodniami wygrała zawody PŚ w Hawanie, uległa Ukraince Ołenie Krywickiej 10:14.

W Katarze zabrakło Ewy Trzebińskiej, która na Kubie nabawiła się lekkiego urazu.

Zwyciężyła - już po raz trzeci w Katarze i 18. w PŚ - Popescu. Wicemistrzyni olimpijska z Pekinu, która jest liderką światowego rankingu, w finale pokonała mistrzynię globu sprzed dwóch lat Włoszkę Marę Navarrię 15:9.

W rywalizacji mężczyzn do czołowej "64" nie przebił się zajmujący dotychczas 25. miejsce w światowym rankingu Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków). Taka pozycja zapewniała mu olimpijską kwalifikację, ale wskutek słabszego występu w Dausze prawdopodobnie straci "biorącą" lokatę.

Do turnieju głównego zakwalifikowało się dwóch biało-czerwonych, ale w nim obaj przegrali pierwsze pojedynki. Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice) po porażce z Włochem Gianpaolo Buzzacchino 10:15 zajął 49. miejsce, a Mateusz Nycz (Piast Gliwice) nie sprostał Ukraińcowi Anatolijowi Herejowi 12:15 i uplasował się trzy lokaty niżej. W finale Bida, ubiegłoroczny wicemistrz świata i lider klasyfikacji szpadzistów, wygrał z Francuzem Alexandre Bardenetem 15:6. To jego druga pucharowa wiktoria w karierze, a pierwsza w zawodach rangi GP FIE