Tokio 2020: Kipchoge pobiegnie olimpijski maraton

Inne
Tokio 2020: Kipchoge pobiegnie olimpijski maraton
fot. PAP/EPA

Kontrowersyjny rekordzista świata w biegu maratońskim Eliud Kipchoge został powołany do reprezentacji Kenii na igrzyska w Tokio. W Japonii stanie przed szansą wywalczenia drugiego złotego medalu olimpijskiego z rzędu.

Kipchoge to pierwszy człowiek, który przebiegł dystans 42 km 195 m poniżej dwóch godzin. Wynik ten nie został jednak uznany za rekord świata, bo bieg odbył się w "sterylnych" warunkach. Dużo dyskutowano także na temat specjalnie przygotowanych butów. Niektórzy mówili nawet o "dopingu technologicznym".

 

Do niego jednak należy rekord globu wywalczony w zwykłych warunkach. W 2018 roku przebiegł maraton w Berlinie w czasie 2:01.39.

 

Kenię w igrzyskach reprezentować będą także brązowy medalista mistrzostw świata Amos Kipruto oraz zwycięzca maratonów w Chicago i Bostonie Lawrence Cherono.

 

W kobiecej rywalizacji wystąpią rekordzistka świata Birgid Kosgei, mistrzyni świata Ruth Chepngetich i Vivian Cheruiyot, która cztery lata temu w Rio de Janeiro wywalczyła złoto w biegu na 5000 m i srebro na 10 000 m.

 

Olimpijskie biegi maratońskie odbędą się 8 i 9 sierpnia w Sapporo. Międzynarodowy Komitet Olimpijski w porozumieniu z lokalnym komitetem organizacyjnym postanowił przenieść rywalizację do innego miasta ze względu na trudne warunki atmosferyczne, które panować będą w stolicy Japonii.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze