ME w zapasach: Słaby początek Polaków. Tylko Kareciński walczy dalej

Sporty walki

Z czwórki Polaków, którzy rozpoczęli w poniedziałek w Rzymie walkę o medale zapaśniczych mistrzostw Europy w stylu klasycznym w turnieju pozostał tylko Dawid Kareciński (Śląsk Wrocław) startujący w wadze 63 kg. W pierwszym pojedynku (1/8 finału) zawodnik z Wrocławia pokonał Christosa Theodorakisa (Grecja) 9:0, w ćwierćfinale uległ Białorusinowi Maksimowi Nehodzie 0:2. Polak będzie jednak walczyć we wtorkowych repesażach, gdyż jego drugi rywal awansował do finału.

Awans Białorusina oznacz, że Kareciński pozostał w turnieju i ma szansę nawet na brązowy medal. We wtorkowym repesażu Polak zmierzy się z Lenurem Temirowem z Ukrainy.

Nie powiodło się pozostałym trzem podopiecznym złotego medalisty olimpijskiego z Atlanty, trenera reprezentacji narodowej Włodzimierza Zawadzkiego: Edgarowi Babajanowi (Sobieski Poznań) w wadze 77 kg, Arkadiuszowi Kułynyczowi (Olimpijczyk Radom) w 87 oraz Rafałowi Krajewskiemu (Legia Warszawa) startującemu w najcięższej kategorii - 130 kg.

Babajan w kwalifikacjach pokonał Pavla Puklaveca (Chorwacja) 14:6, a w 1/8 finału uległ Rosjaninowi Islamowi Opijewowi 2:3, który w kolejnej fazie przegrał z Zoltanem Levai (Węgry) 1:8.

Kułynycz w inauguracyjnym pojedynku w kwalifikacjach zwyciężył Vjekoslava Luburica (Chorwacja) 5:0, a następnie w 1/8 finału musiał uznać wyższość Islama Abbasowa (Azerbejdżan). Abbasow przegrał następnie z Węgrem Viktorem Lorinczem 1:6 i podobnie jak Polak odpadł z turnieju.

Krajewski rozpoczął turniej w 1/8 finału od porażki z Martinem Savolainenem 1:4. On sam i jego kibice liczyli na awans rywala do walki o złoty medal, gdyż taka sytuacja dawałaby legioniście szansę stoczenia walki w repesażach. Fin przegrał jednak w półfinale z Lewanem Arabulim (Gruzja) 0:9 i Polak będzie we wtorek oglądać walki z trybun.

We wtorek pojedynki o medale rozpoczną pozostali Biało-Czerwoni klasycy: Przemysław Piątek (Olimpijczyk Radom/60 kg), Roman Pacurkowski (AZS AWF Warszawa/67 kg), Mateusz Bernatek (AKS Piotrków Trybunalski/72 kg), Mateusz Wolny (Unia Racibórz/82 kg) oraz Tadeusz Michalik (Sobieski Poznań/97 kg).

Ten ostatni w ubiegłorocznym mistrzostwach świata w stolicy Kazachstanu Nur-Sułtanie, jako jedyny jak dotąd Polak, zdobył dla kraju kwalifikację do turnieju olimpijskiego w Tokio.

W Rzymie wystąpią także wolniacy: Krzysztof Bieńkowski (AKS Białogard/65 kg), Magomedmurad Gadżijew (AKS Madej Wrestling Team Piotrków Trybunalski/70 kg), Patryk Ołenczyn (Dąb Brzeźnica/74 kg), Radosław Marcinkiewicz (Orzeł Namysłów/86 kg), Zbigniew Baranowski (AKS Białogard/92 kg), Radosław Baran (Grunwald Poznań/97 kg) i Robert Baran (Ceramik Krotoszyn/125 kg).

Do walki o medale ME 2020 staną też panie: Anna Łukasiak (AZS AWF Warszawa/50 kg), Katarzyna Krawczyk (Cement Gryf Chełm/55 kg), Alicja Czyżowicz (Orzeł Namysłów/55 kg), Magdalena Głodek (Bloczek Team Pelplin/57 kg), Dominika Kulwicka (Slavia Ruda Śląska/59 kg), Katarzyna Mądrowska (Feniks Pesta Stargard/62 kg) Agnieszka Wieszczek-Kordus (Grunwald Poznań/68) oraz Kamila Kulwicka (Slavia Ruda Śląska/76 kg).