Suzuki Puchar Polski: Wielkie emocje, Polski Cukier w finale

Koszykarze Polskiego Cukru Toruń awansowali do niedzielnego finału Suzuki Pucharu Polski. W warszawskiej Arenie Ursynów pokonali Stelmet Enea BC Zielona Góra 72:69 (16:20, 13:11, 22:23, 21:15). Niezwykle emocjonująca była końcówka tego spotkania, w której torunianie pogrążyli faworyzowanych rywali. W finale Polski Cukier zagra z Anwilem Włocławek. Transmisja niedzielnego meczu w Polsacie Sport Extra od godziny 17:45.

Tony Meier i Ivica Radić na początku meczu sprawili, że Stelmet Enea prowadził 8:3. Torunianie bardzo szybko zaczęli gonić wynik, a kolejne rzuty Kyle’a Weavera oraz Karola Gruszeckiego przybliżyły ich na zaledwie punkt. W końcówce tej części gry kluczowe akcje kończył jednak Drew Gordon i dzięki niemu to zespół trenera Żana Tabaka prowadził 20:16.

W drugiej kwarcie Polski Cukier zbliżał się nawet na dwa punkty po zagraniu Keitha Hornsby’ego, ale szybkie trafienia Kinga i Radicia dawały zielonogórzanom sporo spokoju. Polski Cukier tym razem nie pozwolił rywalom na rozwinięcie skrzydeł - kolejne trafienie Weavera sprawiło, że pierwsza połowa co prawda była na korzyść Stelmetu Enei, ale tylko 31:29.

Trzecią kwartę od małej serii rozpoczął zespół trenera Sebastiana Machowskiego i po rzucie Bartosza Diduszki wyszedł na prowadzenie. Zielonogórzanie szybko opanowali sytuację i ponownie utrzymywali swoje tempo. Ciągle ważnymi graczami byli Meier oraz Ludvig Hakanson - dzięki temu ostatniemu wygrywali po 30 minutach 54:51.

Czwartą kwartę zespół trenera Żana Tabaka rozpoczął od serii 8:1 i po indywidualnej akcji Marcela Ponitki miał już 10 punktów przewagi. Rękawicę podjął Damian Kulig - to dzięki jego trafieniom oraz kontrze Karola Gruszeckiego Polski Cukier zbliżył się na trzy punkty. 48 sekund przed końcem wejście Weavera na kosz dało tej ekipie prowadzenie. W końcówce niezwykle ważną "trójkę" trafił jeszcze Diduszko, a ostatecznie Polski Cukier zwyciężył 72:69 i awansował do finału Suzuki Pucharu Polski.

Najlepszym zawodnikiem Polskiego Cukru był Kyle Weaver z 17 punktami, czterema zbiórkami i czterema asystami. Tony Meier zdobył dla Stelmetu Enei 14 punktów i miał 10 zbiórek.

Stelmet Enea BC Zielona Góra - Polski Cukier Toruń 69:72 (20:16, 11:13, 23:22, 15:21)

Stelmet Enea BC Zielona Góra: Tony Meier 14, Marcel Ponitka 12, Drew Gordon 8, Ivica Radic 8, George King 8, Łukasz Koszarek 8, Ludvig Hakanson 6, Joe Tomasson 4, Przemysław Zamojski 1, Jarosław Zyskowski.

Polski Cukier Toruń: Kyle Weaver 17, Karol Gruszecki 14, Damian Kulig 13, Bartosz Diduszko 12, Keith Hornsby 6, Aaron Cel 4, Alade Aminu 4, Jakub Schenk 2, Aleksander Perka, Mikołaj Ratajczak.