Anwil Włocławek zdobył Suzuki Puchar Polski. To był mecz!

Koszykarze Anwilu Włocławek pokonali w finale Polski Cukier Toruń 103:96 (28:28, 26:19, 21:24, 28:25) i zdobyli Suzuki Puchar Polski. To czwarty w historii triumf tego klubu w tych rozgrywkach. Poprzednio cieszyli się z trofeum w latach 1995, 1996 i 2007. W niedzielę w Warszawie kibice obejrzeli wspaniałe widowisko, którego rozstrzygnięcie zapadło dopiero w samej końcówce. MVP turnieju finałowego został Shawn Jones. W finale Amerykanin zdobył 27 punktów, miał pięć zbiórek i dwie asysty.

Po wyrównanym początku spotkania, to Anwil chciał pokazać swoje przewagi. Dzięki trafieniom Chrisa Dowe’a oraz Ricky’ego Ledo uciekł nawet na siedem punktów. Damian Kulig pokazywał klasę w defensywie, co poprawiło grę torunian. Po chwili podkoszowy dodał również akcje w ataku, a to pozwoliło jego ekipie na zdobycie prowadzenia. Ostatecznie po 10 minutach i trafieniu Chase’a Simona był remis - po 28.

Drugą kwartę zespół trenera Igora Milicicia rozpoczął od małej serii 6:0, a późniejsze trafienie Michała Sokołowskiego oznaczało już nawet 10 punktów przewagi. Polski Cukier tak łatwo się nie poddaje, a straty zmniejszali Aleksander Perka oraz Keith Hornsby. Rolands Freimanis ustawił jednak wynik po pierwszej połowie na 54:47 dla Anwilu.

Shawn Jones na początku trzeciej kwarty był bardzo aktywny, a dzięki niemu mistrzowie Energa Basket Ligi spokojnie utrzymywali przewagę. Sytuację starali się zmieniać Karol Gruszecki oraz Hornsby, ale ich akcje utrzymywały tylko torunian w grze, nie wpływały znacząco na wynik. Dopiero po późniejszej trójce tego pierwszego zbliżyli się na zaledwie trzy punkty. Po 30 minutach było 75:71 dla włocławian.

W kolejnej części meczu Polski Cukier potrafił zmniejszyć straty jeszcze bardziej, nawet na dwa punkty. Po chwili akcje Wrighta najpierw dały torunianom remis, a następnie prowadzenie. Sytuacja zmieniała się jednak bardzo często, a kibice oglądali wielkie widowisko. W końcówce znowu ważne akcje kończył Jones i to Anwil wygrał 103:96. Po Suzuki Puchar Polski sięgnął tym samym po 13 latach przerwy.

Anwil Włocławek - Polski Cukier Toruń 103:96 (28:28, 26:19, 21:24, 28:25)

Anwil Włocławek: Shawn Jones 27, Ricky Ledo 20, Chase Simon 19, Chris Dowe 12 (10 as), Michał Sokołowski 10, Krzysztof Sulima 5, Rolands Freimanis 5, Szymon Szewczyk 5, Igor Wadowski 0.

Polskie Cukier Toruń: Keith Hornsby 21, Damian Kulig 16, Chris Wright 15, Aleksander Perka 14, Karol Gruszecki 12, Aaron Cel 8, Kyle Weaver 6, Jakub Schenk 4, Bartosz Diduszko 0, Alade Aminu 0, Mikołaj Ratajczak 0.