PlusLiga: Jeden zacięty set i dominacja GKS w starciu z BKS Visłą

W meczu kończącym 19. kolejkę PlusLigi siatkarze GKS Katowice wygrali z BKS Visłą Bydgoszcz 3:1. Spotkały się dwie drużyny, które w tym sezonie rozegrały najwięcej tie-breaków, tym razem jednak spotkanie zamknęło się w czterech setach. Goście wygrali pierwszą partię, ale w kolejnych katowiczanie zdominowali rywali zagrywką. Porażka jeszcze bardziej skomplikowała beznadziejną już sytuację zamykającej tabelę ekipy z Bydgoszczy.

Pierwszy set był bardzo wyrównany i trwał aż 40 minut. W środkowej części przewagę uzyskali bydgoszczanie, ale od stanu 17:20 serią pięciu wygranych akcji popisali się gospodarze; w polu zagrywki błysnął wówczas Kamil Kwasowski. Wydawało się, że ekipa z Katowic przejmie inicjatywę, ale BKS Visła wyrównała na 22:22 i rozpoczęła się walka punkt za punkt. W końcówce po jednej stronie siatki brylował Rafał Szymura, a po drugiej – Michał Filip. W rywalizacji na przewagi obie ekipy miały swoje szanse na rozstrzygnięcie seta, ostatecznie dwa skuteczne bloki dały zwycięstwo przyjezdnym (33:35).

W drugiej odsłonie wyrównany był jedynie początek. Od stanu 7:7 inicjatywę przejęli katowiczanie. Dominowali nad rywalami, a elementem, który znacząco im w tym pomógł, była zagrywka. Asami serwisowymi popisali się Jan Firlej (11:8), Jakub Jarosz (15:11), Szymura (17:12) oraz – w ostatniej akcji tej części meczu – Kwasowski (25:16).

Podobny scenariusz miała trzecia partia. Skuteczni w ofensywie gospodarze nie dali rywalom dojść do głosu i znów to zagrywka ustawiała grę ekipy GKS. Kolejne asy dokładali Kwasowski i Jarosz (dwa z rzędu 16:10, 17:10). Gdy bydgoszczanie nie poradzili sobie z serwisem Szymury, różnica wynosiła już dziesięć oczek (22:12). Wiktor Musiał wywalczył piłkę setową (24:14), a serwis Jakuba Urbanowicza w siatkę zakończył seta (25:15).

Po dobrym otwarciu czwartego seta (5:2), siatkarze GKS się zacięli, co wykorzystali rywale (7:9). Przez moment oglądaliśmy wyrównaną grę, ale po serii punktowych bloków na cztery oczka odskoczyli katowiczanie (17:13). Gospodarze, nie niepokojeni już przez przeciwników, spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Serwis Filipa w siatkę przyniósł gospodarzom piłkę setową, a w kolejnej akcji Szymura zakończył kontrę GKS (25:18). MVP: Rafał Szymura.

GKS Katowice – BKS Visła Bydgoszcz 3:1 (33:35, 25:16, 25:15, 25:18)

GKS: Jan Firlej, Kamil Kwasowski, Wiktor Musiał, Jan Nowakowski, Rafał Szymura, Miłosz Zniszczoł – Dustin Watten (libero) oraz Adrian Buchowski, Maciej Fijałek, Szymon Gregorowicz, Jakub Jarosz. Trener: Dariusz Daszkiewicz.
BKS Visła: Michał Filip, Janusz Gałązka, Michał Masny, Jakub Peszko, Gonzalo Quiroga, Dawid Woch – Kamil Szymura (libero) oraz Tomasz Bonisławski, Radosław Gil, Paweł Gryc, Dawid Siwczyk, Jakub Urbanowicz. Trener: Przemysław Michalczyk.

Wyniki 19. kolejki PlusLigi:

2020-02-14: Trefl Gdańsk – Cuprum Lubin 3:0 (26:24, 25:17, 25:16)
2020-02-14: Indykpol AZS Olsztyn – MKS Ślepsk Malow Suwałki 1:3 (32:34, 23:25, 25:23, 17:25)
2020-02-15: Cerrad Enea Czarni Radom – Verva Warszawa Orlen Paliwa 3:1 (25:19, 22:25, 25:21, 25:23)
2020-02-15: Asseco Resovia – MKS Będzin 2:3 (23:25, 25:18, 25:20, 20:25, 11:15)
2020-02-16: PGE Skra Bełchatów – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (25:21, 25:17, 25:27, 21:25, 15:10)
2020-02-16: Aluron Virtu CMC Zawiercie – Jastrzębski Węgiel 3:2 (21:25, 19:25, 28:26, 25:22, 15:11)
2020-02-17: GKS Katowice – BKS Visła Bydgoszcz 3:1 (33:35, 25:16, 25:15, 25:18)