O Szablę Wołodyjowskiego: Triumf dwukrotnego mistrza olimpijskiego

Dwukrotny mistrz olimpijski Węgier Aron Szilagyi wygrał w Warszawie 65. edycję turnieju Pucharu Świata "O Szablę Wołodyjowskiego", najstarszej imprezy w kalendarzu Pucharu Świata. W finale pokonał triumfatora sprzed roku Amerykanina Elego Dershwitza 15:9.

30-letni Szilagyi, mistrz igrzysk w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016), wcześniej dwukrotnie stanął w Polsce na podium - był trzeci w 2015 roku i drugi dwa lata później. Tym razem nie znalazł pogromcy, choć drogi do triumfu nie miał łatwej.

Ósmy zawodnik światowego rankingu w 1/8 finału spotkał się z trzykrotny triumfatorem "Szabli" Koreańczykiem Bongilem Gu i zwyciężył 15:13. W ćwierćfinale o cztery trafienia był lepszy od wicelidera klasyfikacji szablistów Niemca Maxa Hartunga (15:11), a w półfinale walkowerem pokonał Lukę Curatolego. Włoch od początku pojedynku nie był w pełni sił i z powodu łapiących go skurczów nie był w stanie kontynuować walki.

W finale po drugiej strony planszy stanął Derschwitz. Zwycięzca sprzed roku nie był w stanie nawiązać równorzędnej walki i Węgier pewnie wygrał 15:9.

To ósmy pucharowy sukces szermierza Vasasu Budapeszt, ale pierwszy od prawie dwóch lat.

Do turnieju głównego, z udziałem 64 zawodników, nie awansował żaden z Polaków. Najwyżej - na 93. pozycji - sklasyfikowano Jakuba Broniszewskiego. 18-latek z MUKS Victor Warszawa jako jedyny z biało-czerwonych przebił się do drugiej rundy eliminacji bezpośrednich, ale w niej przegrał z Francuzem Eliottem Bibim 13:15. Wcześniej pokonał Rumuna Codrina Cozmuleanu 15:10.

W sięgającej 1955 roku historii tej imprezy Biało-Czerwonym nie wiodło się najlepiej. Na liście triumfatorów są tylko czterej Polacy: nieżyjący już Jerzy Pawłowski i Emil Ochyra oraz Tadeusz Piguła i Norbert Jaskot. Od ostatniego triumfu mija 23 lata. 14 lat temu bliski zwycięstwa był Marcin Koniusz, ale przegrał w finale z Hiszpanem Jaime Martim 14:15.

W niedzielę od godziny 10:00 w Hali Gier Akademii Wychowania Fizycznego (ul. Marymoncka 34) rozgrywany będzie turniej drużynowy. Biało-Czerwoni w 1/16 finału zmierzą się z Japonią.