PŚ w biegach: Golberg wygrał cykl Ski Tour, Bolszunow poza podium

Norweg Paal Golberg wygrał w Trondheim bieg na dochodzenie na 30 km techniką klasyczną i triumfował w zaliczanym do Pucharu Świata cyklu Ski Tour. Prowadzący do soboty w Ski Tour Rosjanin Aleksander Bolszunow był siódmy, a Dominik Bury nie ukończył niedzielnego startu.

Golberg przed ostatnim etapem miał 34 sekund straty do Bolszunowa. On oraz pięciu jego rodaków wykorzystało słabszą dyspozycję Rosjanina - sześć czołowych lokat tego dnia zajęli reprezentanci gospodarzy. Drugi był Simen Hegstad Krueger, a trzeci Hans Christer Holund, którzy stracili do zwycięzcy - odpowiednio - 28,9 i 30,1 s.

Bolszunow miał czas gorszy od Golberga aż o 1.41, co sprawiło, że zarówno w niedzielę, jak i w klasyfikacji końcowej Ski Tour zajął siódme miejsce. W finalnym zestawieniu zabrakło Polaków, bowiem żaden z nich nie ukończył wszystkich sześciu etapów.

Bolszunowowi na pocieszenie pozostaje fakt, że zachował pozycję lidera w klasyfikacji generalnej PŚ oraz na dystansach. W pierwszym zestawieniu Golberg awansował z szóstej lokaty na trzecią.

Ski Tour to nowość w pucharowym kalendarzu, skandynawski odpowiednik rozgrywanego na przełomie roku Tour de Ski. Najciekawszy był czwarty etap, którym był 38-kilometrowy odcinek między Storlien w Szwecji i Meraeker w Norwegii.