Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje reprezentantom Polski na igrzyska paraolimpijskie w Pekinie

Zimowe
Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje reprezentantom Polski na igrzyska paraolimpijskie w Pekinie
fot. PAP
Prezydent Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim nominacje sportowcom, którzy wystąpią w XIII zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie.

Prezydent Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim nominacje sportowcom, którzy wystąpią w XIII zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie. W rozpoczynającej się 4 marca imprezie Polskę reprezentować będzie jedenastu niepełnosprawnych zawodników i czworo przewodników.

- Trzymamy kciuki za sukces. Wierzymy głęboko, że dacie radę! Poza sportowymi emocjami, jesteście Państwo wspaniałym przykładem dla innych. Pokazujecie, jak cieszyć się życiem i pokonywać trudności - powiedział prezydent Duda.

 

ZOBACZ TAKŻE: Igrzyska paraolimpijskie w Telewizji Polsat

 

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli też udział m.in. małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda oraz prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.

 

W czasie ceremonii wręczania nominacji sportowcy złożyli uroczyste ślubowanie.

 

Jak poinformował Polski Komitet Paraolimpijski, dzikie karty w narciarstwie biegowym i biathlonie otrzymali: Aneta Górska z przewodniczką Catherine Spierenburg (UKS Laski), Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą (PK Podkarpacie Przemyśl) oraz Paweł Nowicki z przewodnikiem Janem Kobryniem (UKS Laski).

 

Cała trójka to zawodnicy z niepełnosprawnością wzroku startujący wraz z przewodnikami. Dla każdego z nich udział w igrzyskach będzie paraolimpijskim debiutem.

 

W środę, po pomyślnym załatwieniu wszystkich formalności związanych z procedurami wyjazdowymi, zarząd Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego dołączył ich do reprezentacji na zawody w Pekinie.

 

W poniedziałek nominacje na igrzyska z rąk prezydenta Andrzeja Dudy otrzymali: w biegach narciarskich i biathlonie - Iweta Faron (KS Obidowiec Obidowa), Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (Przemyski Klub Podkarpacie), Monika Kukla (AZS AWF Kraków), Krzysztof Plewa (Veloactiv Kraków) oraz Witold Skupień (KS Obidowiec Obidowa), w narciarstwie alpejskim - Igor Sikorski i Andrzej Szczęsny (obaj Start Bielsko-Biała), a w snowboardzie - Wojciech Taraba (AZS AWF Kraków).

 

W Pekinie Polskę powinno reprezentować 11 sportowców, ale w środę PKPar poinformował również, że u jednego z reprezentantów – Krzysztofa Plewy testy na koronawirusa wypadły pozytywnie, a to oznacza dodatkowe komplikacje w dotarciu na igrzyska.

 

Do tej pory polscy sportowcy z niepełnosprawnościami zdobyli 799 medali, w tym 45 w igrzyskach zimowych: 11 złotych, sześć srebrnych i 28 brązowych.

 

Zmagania paraolimpijskie w Chinach zakończą się 13 marca. Organizatorzy przygotowali 78 kompletów medali w sześciu dyscyplinach. Mężczyźni będą rywalizować w 39 konkurencjach, kobiety w 35, a czterokrotnie o medale powalczą drużyny mieszane. Do igrzysk zgłoszono ponad 700 sportowców z całego świata.

 

 

Transmisje z igrzysk paraolimpijskich w Pekinie na sportowych antenach Polsatu.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie