PŚ w skokach: Skoczkowie w Lahti będą świętować jubileuszowy konkurs

Zimowe
PŚ w skokach: Skoczkowie w Lahti będą świętować jubileuszowy konkurs
fot. PAP

W niedzielę w Lahti odbędzie się jubileuszowy 1000. indywidualny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zwieńczy on trzydniową rywalizację w Finlandii, do której przystąpi siedmiu Polaków.

Początkowo w Lahti zaplanowane były dwa konkursy - drużynowy oraz indywidualny. W piątek odbędą się jednak jeszcze jedne indywidualne zmagania, których z powodu złej pogody nie udało się przeprowadzić 1 grudnia w Kuusamo.

 

Skład reprezentacji Polski nie uległ zmianie. Trener Michal Dolezal do Finlandii zabiera tych samych siedmiu zawodników, którzy w poprzednim tygodniu skakali w Rasnovie: Kamila Stocha, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Klemensa Murańkę i Pawła Wąska.

 

Pierwsze zawody PŚ odbyły się 27 grudnia 1979 roku w Cortinie d'Ampezzo. Z 998 dotychczasowych konkursów reprezentanci Polski wygrali 88. Pierwszy, 26 stycznia 1980 roku w Zakopanem sztuki tej dokonał Stanisław Bobak. Później trzykrotnie triumfował Piotr Fijas. Najwięcej zwycięstw - 39 - odniósł Adam Małysz. Po nim nastała era Stocha, który wygrał dotychczas 35-krotnie. Cztery sukcesy odnotował Kubacki, po dwa Żyła i Maciej Kot, a po jednym Krzysztof Biegun i Jan Ziobro.

 

Liderem Pucharu Świata 2019/20 jest Austriak Stefan Kraft - 1433 punkty. Ma 118 pkt przewagi nad drugim Niemcem Karlem Geigerem. Trzeci jest Dawid Kubacki - 1067, czwarty Japończyk Ryoyu Kobayahsi - 1045, a piąty Kamil Stoch - 828.

 

Łącznie z zawodami w Lahti do końca obecnego cyklu pozostało już tylko sześć indywidualnych konkursów. To oznacza, że w walce o Kryształową Kulę praktycznie liczą się jedynie Kraft i Geiger. Austriak poprzednio zdobył ją w sezonie 2016/17. Geiger natomiast może zostać dopiero drugim w tym stuleciu Niemcem, który sięgnie po to trofeum. Jedynym na razie pozostaje Severin Freund (2014/15).

 

Drużynowo w tym sezonie rywalizowano wcześniej trzykrotnie. W Wiśle najlepsza była Austria, przed Norwegią i Polską. W Klingenthal triumfowali biało-czerwoni, a kolejne miejsca zajęli Austriacy i Japończycy. Natomiast najlepsza trójka zawodów w Zakopanem to: Niemcy, Norwegia i Słowenia.

PN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze