PŚ w judo: Polacy zdominowali turniej w Warszawie

Sporty walki

Angelika Szymańska (kat. 63 kg), Urszula Hofman (70 kg), Damian Stępień (81 kg) i Kacper Szczurowski (100 kg) triumfowali w niedzielę w zawodach Pucharu Świata w judo w Warszawie. Dzień wcześniej zwyciężyła Karolina Pieńkowska (52 kg). Polacy wygrali klasyfikację drużynową.

Łącznie biało-czerwoni dziewięciokrotnie stanęli na podium w Arenie Ursynów w turnieju zaliczanym do kwalifikacji olimpijskich. W drugim dniu rywalizacji na drugiej pozycji uplasował się Oleksi Lysenko (100 kg), a na trzeciej Kyryło Wesełowski (81 kg). W sobotę trzecie miejsce zajęły Aleksandra Kaleta (52 kg) i Anna Dąbrowska (57 kg).

W walce finałowej Szymańska, podopieczna wicemistrzyni olimpijskiej z Atlanty Anety Szczepańskiej, wygrała w 19 sekund ze Szwajcarką Cariną Hildbrand.

W innych decydujących pojedynkach Hofman pokonała – także przed czasem - Belgijkę Lien Meeuwssen, Stępień zwyciężył w dogrywce Hiszpana Jose Marię Mendiolę Izquietę, zaś Szczurowski okazał się lepszy od Lysenki, rewanżując się za porażkę w finale jesiennych mistrzostw kraju w Gliwicach.

Szymańska i Hofman wygrały wszystkie cztery walki przez ippon. Stępień tyle samo rozstrzygnięć przed upływem regulaminowych czterech minut miał do półfinału, a dłużej trwała jedynie wspomniana potyczka o końcowy triumf. Szczurowski odnotował trzy zwycięstwa przez ippon, półfinał z Ukraińcem Antonem Sawickim trwał cztery minuty, zaś na początku dogrywki pokonał Lysenkę.

Na piątych pozycjach sklasyfikowani zostali: w sobotę - Ksawery Morka (73 kg), w niedzielę - Eliza Wróblewska (70 kg), Anna Załęczna (+78 kg), Tomasz Szczepaniak (90 kg) i Jakub Wójcik (100 kg). Z tej grupy najmłodsza jest 20-letnia Wróblewska, która ma już na koncie m.in. złoto mistrzostw kraju seniorek.

Polacy byli najlepsi w pięciu wagach, zaś Francuzi, Holendrzy i Białorusi odnieśli po dwa zwycięstwa. W stołecznych zawodach wygrywali także judocy z Włoch, Belgii i Czech. Startowało 407 zawodników z 40 krajów.

W poprzednich latach w Warszawie na zmianę rozgrywany był PŚ kobiet i mężczyzn; w parzystych walczyły judoczki, a w nieparzystych judocy. W 2018 roku polskie panie siedem razy stanęły na podium (zwyciężyły Pieńkowska 52 kg i Arleta Podolak 57 kg), a w 2019 panowie przegrali dwie konfrontacje finałowe i trzy razy plasowali się na trzeciej pozycji.

W tym sezonie doszło do trójstronnego porozumienia między Polskim Związek Judo, Czeskim Związkiem Judo i Europejską Unią Judo. Na początku maja Czesi organizują w Pradze mistrzostwa kontynentu, dlatego zdecydowano, że całe zawody pucharowe 2020 odbędą się w Polsce, w 2021 w Czechach, zaś później znów będzie po "staremu".

W sobotę i niedzielę w Warszawie nie startowali wszyscy najlepsi biało-czerwoni z kadry olimpijskiej. Część zawodników selekcjonera Mirosława Błachnio przygotowywała się na zgrupowaniu w Spale do marcowych, wyżej notowanych zawodów Grand Prix w Maroku i Gruzji oraz Grand Slam w Rosji.