PŚ w judo: Polacy zdominowali turniej w Warszawie

Sporty walki
PŚ w judo: Polacy zdominowali turniej w Warszawie
fot. Cyfrasport

Angelika Szymańska (kat. 63 kg), Urszula Hofman (70 kg), Damian Stępień (81 kg) i Kacper Szczurowski (100 kg) triumfowali w niedzielę w zawodach Pucharu Świata w judo w Warszawie. Dzień wcześniej zwyciężyła Karolina Pieńkowska (52 kg). Polacy wygrali klasyfikację drużynową.

Łącznie biało-czerwoni dziewięciokrotnie stanęli na podium w Arenie Ursynów w turnieju zaliczanym do kwalifikacji olimpijskich. W drugim dniu rywalizacji na drugiej pozycji uplasował się Oleksi Lysenko (100 kg), a na trzeciej Kyryło Wesełowski (81 kg). W sobotę trzecie miejsce zajęły Aleksandra Kaleta (52 kg) i Anna Dąbrowska (57 kg).

 

W walce finałowej Szymańska, podopieczna wicemistrzyni olimpijskiej z Atlanty Anety Szczepańskiej, wygrała w 19 sekund ze Szwajcarką Cariną Hildbrand.

 

W innych decydujących pojedynkach Hofman pokonała – także przed czasem - Belgijkę Lien Meeuwssen, Stępień zwyciężył w dogrywce Hiszpana Jose Marię Mendiolę Izquietę, zaś Szczurowski okazał się lepszy od Lysenki, rewanżując się za porażkę w finale jesiennych mistrzostw kraju w Gliwicach.

 

Szymańska i Hofman wygrały wszystkie cztery walki przez ippon. Stępień tyle samo rozstrzygnięć przed upływem regulaminowych czterech minut miał do półfinału, a dłużej trwała jedynie wspomniana potyczka o końcowy triumf. Szczurowski odnotował trzy zwycięstwa przez ippon, półfinał z Ukraińcem Antonem Sawickim trwał cztery minuty, zaś na początku dogrywki pokonał Lysenkę.

 

Na piątych pozycjach sklasyfikowani zostali: w sobotę - Ksawery Morka (73 kg), w niedzielę - Eliza Wróblewska (70 kg), Anna Załęczna (+78 kg), Tomasz Szczepaniak (90 kg) i Jakub Wójcik (100 kg). Z tej grupy najmłodsza jest 20-letnia Wróblewska, która ma już na koncie m.in. złoto mistrzostw kraju seniorek.

 

Polacy byli najlepsi w pięciu wagach, zaś Francuzi, Holendrzy i Białorusi odnieśli po dwa zwycięstwa. W stołecznych zawodach wygrywali także judocy z Włoch, Belgii i Czech. Startowało 407 zawodników z 40 krajów.

 

W poprzednich latach w Warszawie na zmianę rozgrywany był PŚ kobiet i mężczyzn; w parzystych walczyły judoczki, a w nieparzystych judocy. W 2018 roku polskie panie siedem razy stanęły na podium (zwyciężyły Pieńkowska 52 kg i Arleta Podolak 57 kg), a w 2019 panowie przegrali dwie konfrontacje finałowe i trzy razy plasowali się na trzeciej pozycji.

 

W tym sezonie doszło do trójstronnego porozumienia między Polskim Związek Judo, Czeskim Związkiem Judo i Europejską Unią Judo. Na początku maja Czesi organizują w Pradze mistrzostwa kontynentu, dlatego zdecydowano, że całe zawody pucharowe 2020 odbędą się w Polsce, w 2021 w Czechach, zaś później znów będzie po "staremu".

 

W sobotę i niedzielę w Warszawie nie startowali wszyscy najlepsi biało-czerwoni z kadry olimpijskiej. Część zawodników selekcjonera Mirosława Błachnio przygotowywała się na zgrupowaniu w Spale do marcowych, wyżej notowanych zawodów Grand Prix w Maroku i Gruzji oraz Grand Slam w Rosji.

Wyniki PŚ w judo - 2. dzień:
 
 kobiety
 
 63 kg
 1. Angelika Szymańska (Polska) 
 2. Carina Hildbrand (Szwajcaria)
 3. Stefania Adelina Dobre (Rumunia) i Jorien Visser (Holandia)
 
 70 kg
 1. Urszula Hofman (Polska)
 2. Lien Meeuwssen (Belgia)
 3. Carola Paissoni (Włochy) i Serafima Moscalu (Rumunia)
 5. Eliza Wróblewska (Polska) i Wiktoria Nowikawa (Białoruś)
 7. Katarzyna Sobierajska (Polska) i Gunel Hasanli (Azerbejdżan)
 
 78 kg
 1. Karen Stevenson (Holandia)
 2. Renee van Harselaar (Holandia)
 3. Shelley Ludford (W. Brytania) i Melora Rosetta (Włochy)
 
 +78 kg
 1. Marketa Paulusova (Czechy)
 2. Gandiimaa Erdenebileg (Mongolia)
 3. Stessie Bastareaud (Francja) i Marit Kamps (Holandia)
 5. Anna Załęczna (Polska) i Shoshana Kahlon (Izrael)
 
 mężczyźni
 
 81 kg
 1. Damian Stępień (Polska)
 2. Jose Maria Mendiola Izquieta (Hiszpania)
 3. Kyryło Wesełowski (Polska) i Artjom Bubyr (Ukraina)
 
 90 kg
 1. Aliaksandr Sidoryk (Białoruś)
 2. Rufat Ismaiłow (Azerbejdżan)
 3. Zachary Burt (Kanada) i Wiktar Kliawusau (Białoruś)
 5. Tomasz Szczepaniak (Polska) i Stanisław Gunczenko (Ukraina)
 
 100 kg
 1. Kacper Szczurowski (Polska)
 2. Oleksi Lysenko (Polska)
 3. Daniel Herbst (Niemcy) i Anton Sawicki (Ukraina)
 5. Jakub Wójcik (Polska) i Valentin Radu (Rumunia)
 
 +100 kg
 1. Jur Spijkers (Holandia)
 2. Szahin Gahramanow (Azerbejdżan)
 3. Joseph Terhec (Francja) i Tsetsentsengel Odkhuu (Mongolia)
kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze