"Bonjour Gregoire. Polonia gra dalej!" Francuz przejął pakiet kontrolny stołecznego klubu

Piłka nożna
"Bonjour Gregoire. Polonia gra dalej!" Francuz przejął pakiet kontrolny stołecznego klubu
fot. PAP

Gregoire Nitot nabył kontrolny pakiet akcji Polonii Warszawa S.A. - poinformował zarząd piłkarskiego klubu. Francuski biznesmen podjął się ratowania "Czarnych Koszul", które mają duże problemy finansowe i zajmują miejsce w strefie spadkowej na czwartym poziomie rozgrywek.

"W dniu 5 marca 2020 roku wieczorem Pan Gregoire Nitot nabył od Pani Krystyny Bnińskiej-Jędrzejowicz kontrolny pakiet akcji Polonii Warszawa S.A. Dziś rano do Spółki wpłynęły pierwsze środki od nowego właściciela na bieżące wydatki i na zaległe wynagrodzenia piłkarzy, którzy pozostali i grają w Polonii" - napisano w piątek na stronie klubu, cytując oświadczenie zarządu.

 

Jeszcze w piątek Nitot, właściciel firmy Sii Polska, miał spotkać się m.in. z piłkarzami pierwszego zespołu przez inauguracją rundy wiosennej.

 

"Bonjour Gregoire. Polonia gra dalej!" - napisano.

 

Polonia to dwukrotny mistrz Polski (1946, 2000). Po raz ostatni występowała w ekstraklasie w sezonie 2012/13, po którym nie otrzymała licencji na grę na najwyższym szczeblu. W kolejnych latach zmagała się z coraz większymi kłopotami finansowymi.

 

Obecnie występuje w 3. lidze, czyli na czwartym poziomie rozgrywek. W tabeli grupy 1. zajmuje po osiemnastu kolejkach przedostatnie (17.) miejsce z dorobkiem 16 punktów. Do bezpiecznej strefy traci jeden punkt.

 

"Od półtora roku mamy duże problemy. Oficjalnie mówi się organizacyjne, ale wiadomo, że wynikają z finansowych. Bazujemy na młodych zawodnikach. Jest kilku starszych, którzy są związani emocjonalnie z klubem i dzięki temu w ogóle tutaj zostali. Natomiast sytuacja jest bardzo trudna i jeżeli to się szybko nie zmieni, klub może mieć problem z utrzymaniem na tym poziomie" - mówił w grudniu w rozmowie z PAP ówczesny trener Polonii Krzysztof Chrobak.

 

Wkrótce potem doświadczony szkoleniowiec odszedł z klubu, a zastąpił go były piłkarz "Czarnych Koszul" Wojciech Szymanek.

 

O potencjalnym właścicielu Polonii zrobiło się głośno w środowisku piłkarskim przy okazji lutowego meczu ekstraklasy Legii Warszawa z ŁKS Łódź (3:1). Kibice gospodarzy wywiesili wówczas kontrowersyjny transparent na trybunach stadionu przy Łazienkowskiej:

 

"Panie Nitot. Nie jest za późno, żeby się wycofać. Masz jeszcze klientów, przedsiębiorstwo jeszcze funkcjonuje" - głosił napis na banerze, krytykowany powszechnie w środowisku piłkarskim w Polsce.

 

Pierwsze ligowe spotkanie w tym roku Polonia rozegra 7 marca z Ursusem Warszawa, na stadionie rywala. 

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze