Tokio 2020: Gigantyczne przychody z olimpijskich reklam

Inne
Tokio 2020: Gigantyczne przychody z olimpijskich reklam
fot. PAP/EPA

Na niepełna 150 dni przed rozpoczęciem igrzysk w Tokio amerykańska grupa mediowa NBCUniversal poinformowała, że zebrała zamówienia na reklamę podczas tej imprezy na rekordową kwotę 1,25 miliarda dolarów. Poprzednia letnia olimpiada - w Rio de Janeiro - przyniosła korporacji 1,2 mld dolarów dochodów.

Wyłączny posiadacz praw olimpijskich w Stanach Zjednoczonych do 2023 roku wszedł w ich posiadanie w 2014 roku za 7 miliardów USD. Jak poinformowała NBCUniversal w komunikacie, sprzedane zostało już 90 procent reklam dostępnych podczas igrzysk, planowanych pomiędzy 24 lipca a 9 sierpnia 2020 roku.

 

Amerykańska grupa planuje przeprowadzić z wydarzeń olimpijskich siedem tysięcy godzin transmisji telewizyjnych a także aktywnie działać w mediach społecznościowych. Do obsługi imprezy zamierza delegować do Japonii dwa tysiące pracowników.

 

Pytany o ewentualność odwołania igrzysk z powodu epidemii koronowirusa Brian Roberts, dyrektor wykonawczy amerykańskiego operatora telewizji kablowej Comcast, spółki dysponującej kontrolnym pakietem akcji NBCUniversal, przyznał, że byłoby to poważnym ciosem. - Zawsze staramy się przewidzieć najgorsze, ale dbamy o naszą ochronę. Wykupiliśmy więc ubezpieczenie na wszystkie nasze wydatki. Nie powinno zatem być strat, gdyby igrzyska odwołano, choć oczywiście wpłynęłoby to na nasze wyniki - powiedział.

 

Polisy ubezpieczeniowe, wykupione przez amerykańską grupę mediową, obejmowałyby straty bezpośrednio związane z prawami do transmisji i kosztami produkcji. Nie jest natomiast pewne, czy objęłyby roszczenia reklamodawców w wypadku, gdyby programy olimpijskie zniknęły z anteny.

 

W środę przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach oświadczył po posiedzeniu Komitetu Wykonaczego organizacji, że nie było na nim mowy ani o odwołaniu, ani o przełożeniu igrzysk w Tokio w związku z epidemią koronawirusa. - Stoimy przed wyzwaniami, ale nie chcę mnożyć spekulacji. MKOl potwierdza swoje całkowite zaangażowanie w zapewnienie sukcesu igrzysk olimpijskich w Tokio - dodał Bach.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie