Tokio 2020: Irański mistrz świata w judo powalczy o medal w barwach... Mongolii

Sporty walki
Tokio 2020: Irański mistrz świata w judo powalczy o medal w barwach... Mongolii
fot. PAP/EPA

Irański judoka Saeid Mollaei powalczy w Tokio o medal igrzysk pod flagą Mongolii - potwierdził (MKOl). Mistrz świata w kat. 81 kg w zeszłym roku uciekł ze swojego kraju do Niemiec po ujawnieniu, że był nakłaniany przez sportowe władze swojego kraju do przegrania walki.

Miał dzięki temu uniknąć finałowej potyczki w mistrzostwach świata z reprezentantem Izraela Sagi Mukim. Mollaei odmówił powrotu do Iranu przed obawą o swoje bezpieczeństwo. Zazwyczaj zmiana barw narodowych wiąże się z trzyletnia karencją. W tym wypadku nie była jednak konieczna, bo zawodnik został przez Niemcy uznany za uchodźcę.

 

To nie był pierwszy przypadek na imprezie wysokiej rangi, by sportowiec z krajów arabskich czy Iranu był nakłaniany do rezygnacji z walki z reprezentantem Izraela.

 

Na igrzyskach w Atenach w 2004 roku irański mistrz świata w judo Arash Mirasmaeili odmówił rywalizacji z Ehudem Vaksem i w glorii bohatera wrócił do ojczyzny. W 2016 roku w Rio de Janeiro egipski judoka został wykluczony z igrzysk po tym, jak odmówił podania ręki Izraelczykowi Orowi Sassonowi po zakończeniu pojedynku.

 

Igrzyska w Tokio zaplanowane są na przełom lipca i sierpnia.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie