PŚ w skokach: W poniedziałek odbędzie się konkurs na innej skoczni

Zimowe
PŚ w skokach: W poniedziałek odbędzie się konkurs na innej skoczni
fot. PAP/EPA

W poniedziałek w Lillehammer zostanie rozegrany konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich, którego nie udało się przeprowadzić w niedzielę w Oslo. Na olimpijskim obiekcie wystąpią: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot i Jakub Wolny.

W niedzielę aż trzy razy przekładano godzinę rozpoczęcia zawodów. Gdy w końcu ustalono ją na 17.00 okazało się, że problemy nadal sprawia nie tylko zbyt silny wiatr. Na dole zeskoku powstała bowiem duża kałuża wody, której organizatorzy nie zdołali usunąć. Mogła stwarzać po lądowaniu poważne zagrożenie bezpieczeństwa, dlatego zdecydowano się konkurs definitywnie odwołać.

 

Jury zdecydowało, że odwołany konkurs w Oslo, odbędzie się dzień później w Lillehammer. W pierwszej serii wystąpi w nim 50 zawodników, którzy w piątek udanie przebrnęli kwalifikacje. Oficjalny trening zaplanowano na godz. 14.45, a pierwszą serię konkursową na 17.15.

 

Poniedziałkowy konkurs w Lillehammer będzie trzecią odsłoną norweskiego turnieju Raw Air. Liderem Raw Air jest najlepszy w piątkowych kwalifikacjach Niemiec Constantin Schmid, ale w czołówce różnice są minimalne. Zajmujący siódme miejsce Stoch traci do Schmida 8,5 pkt, a dziewiąty Żyła - 11,5 pkt.

 

Raw Air jest rozgrywany na skoczniach w Oslo, Lillehammer, Trondheim i mamucie w Vikersund, na których odbędą się łącznie cztery konkursy indywidualne i dwa drużynowe. Do klasyfikacji generalnej cyklu pod uwagę będą brane noty uzyskane we wszystkich zawodach, a także czterech seriach kwalifikacyjnych, zwanych prologami. Zwycięzca otrzyma 60 tysięcy euro.

 

Prognoza na poniedziałek w Lillehammer jest optymistyczna. Pomimo pełnego zachmurzenia nie będzie żadnych opadów, temperatura powietrza będzie w granicach 3-4 st. C, siła wiatru nie przekroczy dopuszczalnych limitów.

 

Kwalifikacje do wtorkowych zawodów zaplanowanych na tym samym obiekcie przełożono na dzień rozegrania konkursu.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie