Koronawirus opóźnia rozpoczęcie krajowego sezonu kolarskiego

Inne
Koronawirus opóźnia rozpoczęcie krajowego sezonu kolarskiego
fot. PAP

Z powodu pandemii koronawirusa sezon kolarski w Polsce rozpocznie się ze znacznym opóźnieniem. Już w piątek burmistrz Sobótki Mirosław Jarosz ogłosił, że zaplanowany na 5 kwietnia wyścig Ślężański Mnich, tradycyjnie inaugurujący krajowe ściganie, został odwołany.

W sobotę odwołano z kolei pierwszy tegoroczny wyścig etapowy – Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour (17-19 kwietnia).

 

"Nie podejmiemy ryzyka organizacji wyścigu w obliczu pandemii" – oświadczył prezes Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego Bogdan Jamroszczyk, cytowany na stronie faktykaliskie.pl.

 

Grand Prix Polski w ramach Wyścigu Wyszehradzkiego przesunięto z 25 kwietnia aż na 13 września.

 

ZOBACZ TEŻ: Polska mistrzyni świata chora na koronawirusa?

 

Odwołano Karpacki Wyścig Kurierów, jedną z największych imprez dla kolarzy do lat 23. Rywalizacja miała się odbyć od 28 kwietnia do 3 maja na szosach Węgier, Słowacji i Polski.

 

Nie odbędą się w planowanym terminie, czyli 1 i 3 maja, dwa wyścigi na Mazowszu – Memoriał Andrzeja Trochanowskiego oraz Memoriał Romana Siemińskiego. Organizujący je Mazovia Team chce znaleźć dla nich nowe terminy w lipcu lub w sierpniu.

 

Pandemia spowodowała ogromne perturbacje również w kalendarzu międzynarodowym. Odwołano wszystkie wyścigi najwyższej kategorii World Tour aż do Dwars Door Vlaanderen, który jest planowany na 1 kwietnia. Jedynym wyjątkiem był zakończony w sobotę Paryż-Nicea.

Pod znakiem zapytania stoi drugi z kolarskich "monumentów" – Dookoła Flandrii, wyznaczony na 5 kwietnia. Pierwszy, Mediolan-San Remo (21 marca), został odwołany z powodu szerzącego się koronawirusa.

 

ZOBACZ TEŻ: Bereszyński zakażony koronawirusem

 

W piątek poinformowano również o przesunięciu na inny, nieznany jeszcze termin wyścigu Giro d'Italia (9-31 maja).

 

Pandemia zapalenia płuc, wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa, wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych potwierdzono dotychczas blisko 149 przypadków zakażenia i ponad 5,5 tys. zgonów. W Europie najgorsza sytuacja panuje we Włoszech, gdzie już prawie 18 tys. zarażonych, a 1441 osób zmarło.

 

W Polsce odnotowano dotychczas 93 przypadki, trzy osoby zmarły.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze