Wypadek polskich himalaistów w Karakorum. Mieli szczęście w nieszczęściu

Zimowe
Wypadek polskich himalaistów w Karakorum. Mieli szczęście w nieszczęściu
fot. PAP

Himalaiści Jacek Czech i Dominik Malirz nie doznali poważniejszych urazów podczas upadku przy próbie ataku na Mitre Peak (6010 m) w Karakorum. „Czuję się dobrze” – napisał na swoim profilu na portalu społecznościowym Czech, przebywający w szpitalu w Skardu w Pakistanie. 28-letniego Malirza wypisano ze szpitala już wcześniej.

„Czuję się dobrze. Podczas lotu jednak niestety nie udało się ominąć skały - stąd moje stłuczenia. Dzięki Bogu, prócz podkręconego stawu skokowego i podbitego oka jestem cały…” – napisał w niedzielnym wieczornym wpisie na Instagramie Czech, licencjonowany instruktor wspinaczki skalnej, taternictwa i alpinizmu PZA, uczestnik wypraw na Czo Oju i Nanga Parbat.

 

ZOBACZ: Fourcade wygrał na pożegnanie. Boe z Kryształową Kulą

 

Do wypadku na Mitre Peak doszło w sobotę. Miała to być pierwsza zimowa, wielkościanowa wspinaczka w Karakorum w stylu alpejskim. Wyprawa została zorganizowana przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

 

Polacy mieli szczęście w nieszczęściu, bo sytuację na ścianie Mitre Peak zauważył pilot helikoptera transportowego lecący przypadkowo w tej okolicy. W kolejnym locie, po dotankowaniu, powrócił na miejsce zdarzenia i podjął wspinaczy na pokład maszyny, transportując ich bezpośrednio do szpitala w Skardu – poinformowała fundacja.

 

 

W wyprawie oprócz poszkodowanych brali udział Jerzy Natkański, uczestnik wielu wypraw w góry najwyższe, m.in. zimowych na Nanga Parbat (1997/98), Makalu (2000/01) czy Netia-K2 (2002/03) oraz Janusz Gołąb, który razem z Adamem Bieleckim wszedł jak o pierwszy na świecie zimą na Gaszerbrum I (8068 m) w Karakorum (9 marca 2012 r). Zdobył także latem 2014 drugi co do wysokości szczyt globu - K2 (8611 m) podczas wyprawy kierowanej przez Marcina Kaczkana (także wszedł na wierzchołek).

psl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze