Japoński minister: To przeklęte igrzyska

Inne
Japoński minister: To przeklęte igrzyska
fot. PAP
japoński minister: To przeklęte igrzyska

Minister finansów w japońskim rządzie Taro Aso przyznał, że co 40 lat zdarzają się "przeklęte igrzyska". W 1940 roku zostały odwołane z powodu wojny, a w 1980 rywalizację w Moskwie zbojkotowało wiele krajów, na czele z USA. Przygotowania do tegorocznych odbywają się w cieniu walki z koronawirusem.

- To problem, który zdarza się co 40 lat - to przeklęte igrzyska olimpijskie. I taki jest fakt - powiedział w środę przed komisją parlamentarną Taro Aso, który pełni również funkcję wicepremiera, a w przeszłości był premierem kraju.

 

Tego rodzaju wypowiedź może wzbudzić nieco kontrowersji w czasie, gdy japoński rząd stara się uspokoić nastroje wokół igrzysk.

 

Zobacz także. Tokio 2020: Organizatorzy igrzysk odpowiedzieli sportowcom

 

Tegoroczne letnie zmagania w Tokio mają się rozpocząć 24 lipca. Międzynarodowy Komitet Olimpijski, wraz z komitetem organizacyjnym igrzysk i rządem japońskim, zapowiedział, że nie rozważa odwołania lub odroczenia, nawet jeśli inne ważne wydarzenia zostały już przełożone. We wtorek przesunięto o rok piłkarskie mistrzostwa Europy oraz turniej Copa America.

 

Krytykowany przez niektórych sportowców MKOl broni decyzji o utrzymaniu terminu igrzysk w Tokio pomimo pandemii koronawirusa. "Nie ma idealnego rozwiązania. To sytuacja wyjątkowa" - napisał w oświadczeniu.

 

We wtorek po telekonferencji z przedstawicielami międzynarodowych federacji poszczególnych dyscyplin wydano oświadczenie, w którym stwierdzono, iż "na tym etapie nie są potrzebne żadne drastyczne decyzje". Zaapelowano także do sportowców, aby kontynuowali przygotowania do olimpiady w Japonii najlepiej jak potrafią.

 

Koronawirus do tej pory zabił ponad 8200 osób, a zarażonych jest ponad 200 tysięcy. Epicentrum pandemii znajduje się obecnie w Europie. Jak donosi Kyodo News, w Japonii w środę doszło do 40 nowych infekcji, w sumie odnotowano 1629 przypadków, w tym około 700 ze statku wycieczkowego poddanego kwarantannie w pobliżu Tokio.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie