Media w USA: Koszmar dla sportowców, krytyka i przyszłość MKOl

Inne
Media w USA: Koszmar dla sportowców, krytyka i przyszłość MKOl
fot. PAP
Jakie były pierwsze komentarze amerykańskich mediów po decyzji przesunięcia igrzysk olimpijskich w Tokio na 2021 rok?

Krytyka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i jego przyszłość finansowa, “koszmar” dla sportowców i opinie większości amerykańskich sportowców-olimpijczyków o tym, że rozgrywanie igrzysk w czasach koronawirusa byłoby nieuczciwe - to pierwsze komentarze amerykańskich mediów po decyzji przesunięcia igrzysk olimpijskich w Tokio na 2021 rok.

USA TODAY: Dla większości sportowców świata taki scenariusz był zawsze koszmarem, ale we wtorek rano stał się rzeczywistością. W bezprecedensowym, ale niestety koniecznym oświadczeniu, Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował o przesunięciu igrzysk w Tokio “na okres nie późniejszy niż lato 2021 roku”. Decyzja opóźnienia kosztującego 28 miliardów dolarów przedsięwzięcia ma rozchodzące się na całym świat legalne, logistyczne, polityczne i oczywiście finansowe skutki. To także niesamowity ból głowy i serca dla międzynarodowej społeczności sportowej - od federacji i lig, które teraz muszą zaadaptować swoje rozgrywki do nowego terminu, aż do 11,000 sportowców, którzy przez cztery lata przygotowywali formę na lato 2020 roku. To koszmar.

 

NBC SPORTS: Odwoływane kwalifikacje olimpijskie i ważne zawody, koronawirus atakujący w ponad 160 krajach świata. Ale pomimo wszystkich sportowych i ludzkich tragedii, przedstawiciele MKOl oraz Komitetu Organizacyjnego Tokio 2020 przez wiele miesięcy upierali się, że Igrzyska na pewno się odbędą. Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przekonywał, by sportowcy nadal trenowali - pomimo coraz częstszych informacji, że przyszłość igrzysk wcale nie jest taka pewna. (...) MKOl zapłacił w 2016 i 2018 roku premie ubezpieczeniowe w wysokości 24 milionów na wypadek ewentualnego odwołania lub przesunięcia imprezy, ale prezydent organizacji Thomas Bach nie odpowiedział na pytania dziennikarzy, czy taka premia została zapłacona w 2020 roku. Według ostatniego raportu z lata 2019 roku, rezerwy finansowe MKOl wynoszą około dwóch miliardów dolarów. Ale przyszłość organizacji - opierającej budżet przede wszystkim na wpływach z praw telewizyjnych - rysuje się w dramatycznych barwach.

 

Amerykański Komitet Olimpijski: Kilka godzin przed oficjalnym przesunięciem igrzysk w Tokio, Amerykański Komitet Olimpijski opublikował sondaż zrobiony wśród ponad 1700 reprezentantów USA oraz potencjalnych olimpijczyków. Zadano im dwa pytania: czy są gotowi wystąpić w Tokio i czy igrzyska będą uczciwe dla wszystkich występujących w nich sportowców. Odpowiedzi były prawie identyczne: 69 procent ankietowanych stwierdziło, że są gotowi pojechać do Japonii, jeśli Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyda oświadczenie, że nie ma niebezpieczeństwa zakażenia. Ale też 68 procent dodało, że “rozgrywanie igrzysk w tych warunkach nie byłoby uczciwe dla wszystkich uczestników”. Największe obawy sportowców: brak odpowiedniego przygotowania treningowego ze względu na koronawirusa oraz niepewność co do przeprowadzanych w tych warunkach testów antydopingowych.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

Przemysław Garczarczyk, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze