Wartość piłkarzy w najsilniejszych ligach może spaść o 28%!

Piłka nożna
Wartość piłkarzy w najsilniejszych ligach może spaść o 28%!
fot. PAP
Wartość piłkarzy w dobie pandemii koronawirusa spadnie nawet o 28% według rankingu CIES.

Z powodu pandemii koronawirusa wartość piłkarzy w pięciu najsilniejszych ligach europejskich może spaść o 28 proc. – wynika z raportu Międzynarodowego Centrum Studiów Sportowych (CIES) w szwajcarskim Neuchatel. Niemal na całym kontynencie rozgrywki są zawieszone.

Główny wniosek po analizie jest taki, że spadek wartości zawodników z lig: angielskiej, francuskiej, niemieckiej, włoskiej i hiszpańskiej wyniesie prawie jedną trzecią, tzn. z 32,7 do 23,4 mld euro. Wyniki badań opublikowanych w poniedziałek dotyczą sytuacji, gdyby żaden mecz nie został rozegrany i ani jeden kontrakt nie został przedłużony do końca czerwca.

 

Jak wynika z opracowania, największą stratę poniósłby Olympique Marsylia – spadek wartości graczy na rynku transferowym aż o 38 proc. (97 mln euro). W dalszej kolejności – pod względem procentowym - znalazłyby się Paris Saint Germain - 31,4 proc. (302 mln), Real Madryt - 31,8 (350) i Barcelona - 31,3 (366).

 

Zobacz: Tottenham zaczyna treningi wideo bez Bergwijna i Sona

 

Szacuje się, że np. spadek kwoty transferowej Paula Pogby (Manchester United) wyniósłby z 65 do 35 mln euro. Skala obniżek zależałaby od kilku czynników, takich jak wiek piłkarza, długość kontraktu, ścieżka kariery i ostatnie wyniki.

 

Eksperci CIES dodali, że największa strata dotyczyć będzie coraz starszych zawodników z krótkoterminowymi umowy, którzy ponadto rozegrali mniej meczów w bieżącym sezonie niż w poprzednim.

 

Zobacz: Piłkarz Manchesteru City nie zagra w Zagłębiu Sosnowiec

 

Rozgrywki piłkarskie w Europie, poza Białorusią, są zawieszone i nie wiadomo, kiedy mogłyby zostać wznowione.

ch, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze