Zasłużony klub ogłosił upadłość z powodu koronawirusa

Piłka nożna
Zasłużony klub ogłosił upadłość z powodu koronawirusa
fot. PAP
Zasłużony klub upadł z powodu koronawirusa

Pandemia koronawirusa zaczęła zbierać swoje żniwa wśród klubów piłkarskich. 1 kwietnia 2020 roku upadłość ogłosi słowacka MSK Żilina, której barwy reprezentuje dwóch Polaków.

To pierwsza tak smutna piłkarska wieść w okresie epidemii koronawirusa. W poniedziałek słowackie media poinformowały, że jeden z najbardziej znanych klubów w tym kraju, MSK Žilina, zostanie postawiony w stan likwidacji. Ta ma rozpocząć się 1 kwietnia, a powodem będzie niewypłacalności spółki.

 

- Klub piłkarski MSK Żilina odnosił największe sukcesy na Słowacji w ostatnich latach. Naszą długoterminową strategią jest rozwijanie talentów u dzieci do momentu, w którym dzięki piłce będą zarabiać na życie. Obecna sytuacja doprowadziła nas do punktu, kiedy futbol schodzi na drugi plan. Walka o zdrowie jest absolutnym priorytetem - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

 

Barcelona zmniejsza pensje. Messi i spółka zaakceptowali wysoką obniżkę

 
Žilina to obecnie drugi zespół słowackiej Fortuna Ligi. Do lidera - Slovana Bratysława - traci aż 10 punktów. W sezonie 2016/2017 piłkarze, trenerzy, szefowie i kibice klubu świętowali siódme w historii zwycięstwo w lidze. Piłkarze Żiliny z największymi kontraktami dostali wypowiedzenia. Utrzymano natomiast akademię.

 

- Strategia finansowa klubu opiera się na sprzedaży piłkarzy. Na przykład przy ostatnim transferze Roberta Boženíka (kosztował Feyenoord Rotterdam 4 mln euro – przyp. red.) dostaliśmy na razie jedną dziesiątą kwoty. Budżet na 2020 oparty jest najbliższym letnim i zimowym oknie transferowym. Dziś bardziej niż prawdopodobne jest, że dochody z tego tytułu będą bliskie zeru – widnieje w dalszej części oświadczenia.

 

Kołtoń: Sezon 2020/2021 może się rozpocząć przy pustych trybunach

 

Klub powstał w 1908 roku. Na swoim koncie ma siedem mistrzostw Słowacji, pięć superpucharów kraju i jeden puchar. Piłkarzami Žiliny są obecnie dwaj polscy zawodnicy: Jakub Kiwior i Dawid Kurminowski. Pierwszy w tym sezonie Fortuna Ligi wystąpił w 11 spotkaniach i zanotował jedną asystę, natomiast drugi w siedmiu meczach strzelił trzy bramki (do Žiliny przeniósł się niedawno za 250 tys. euro). Trenerem zespołu jest natomiast były piłkarz Polonii Bytom, Jagiellonii Białystok, Korony Kielce, Podbeskidzia Bielsko-Biała i Termaliki Nieciecza Pavol Stano.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

seb, IM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze