Ekstraliga rugby. Prezes Master Pharm: Szkoda, że nie doceniono wysiłku zawodników

Inne
Ekstraliga rugby. Prezes Master Pharm: Szkoda, że nie doceniono wysiłku zawodników
fot. PAP
Rugbiści Master Pharm Łódź w tym sezonie nie odzyskają mistrzowskiego tytułu.

Mimo rewelacyjnej postawy rugbiści Master Pharm Łódź w tym sezonie nie odzyskają mistrzowskiego tytułu. Rozgrywki ekstraligi zostały bowiem zakończone bez przyznawania medali. "Szkoda, że nie doceniono wysiłku zawodników" - żałuje prezes lidera tabeli Krzysztof Serafin.

Drużyna Master Pharm Rugby, która wcześniej występowała pod nazwą Budowlani od lat nie schodzi z ligowego podium. Po serii trzech złotych medali, przed rokiem łodzianie oddali tytuł na rzecz Ogniwa Sopot, ale w obecnym sezonie zmierzali po jego odzyskanie. Jako jedyni z ekstraligowych ekip nie doznali porażki i przewodzili w tabeli. Swojej medalowej kolekcji klub jednak nie powiększy, ponieważ we wtorek wieczorem Polski Związek Rugby ogłosił, że z powodu pandemii koronawirusa sezon 2019/2020 w najwyższej klasie rozgrywkowej został zakończony, a mistrz Polski nie zostanie wyłoniony.

 

Prezes klubu z Łodzi przyznał, że w pełni zgadza się z decyzją związku co do zakończenia rozgrywek, lecz bardzo trudno zaakceptować mu fakt uznania sezonu za nierozstrzygnięty.

 

"Związek ogłosił decyzję w nocy z wtorku na środę, więc traktuję ją jako dobry primaaprilisowy żart. Nie potrafię bowiem znaleźć argumentów za tym, by nie przyznawać medali, jest za to mnóstwo powodów i pozytywów, aby można było to zrobić. Choćby to, że grupie zawodników z medalami można było dać szansę starania się o stypendia na uczelniach, czy nagrody i stypendia z urzędu miasta. Niestety, będą tego pozbawieni przez kolejne półtora roku" – zaznaczył Serafin.

 

Szef Master Pharm Rugby zwrócił uwagę, że braku rozstrzygnięcia w przypadku niedokończenia sezonu nie ma w zapisach regulaminowych, a za poszczególne miejsca zespoły nie otrzymują od organizatora ligi żadnych gratyfikacji finansowych. "To jedynie kwestia satysfakcji. Jeśli sami pozbawiamy się możliwości wyłonienia mistrza, pokazujemy słabość środowiska i zawiść innych klubów" – tłumaczył.

 

Serafin żałował, że w ten sposób nie doceniono wysiłku zawodników i sztabów szkoleniowych, dla których uprawianie rugby w wielu przypadkach jest hobby. "Dla nich to jest osiem miesięcy ciężkiej pracy. Zaczęli w sierpniu, rozegrali osiem spotkań i nie zostaną w żaden sposób docenieni" – przekonywał.

 

Były gracz reprezentacji kraju wskazał, że przed rokiem, kiedy zmieniano system rozgrywek, rozstrzygnięto sezon na podstawie jednej rundy. W jego opinii teraz należało postąpić podobnie, ponieważ rozegrano połowę spotkań w sezonie zasadniczym.

 

Serafin podkreślił, że brak rozstrzygnięć było suwerenną decyzją związku, ponieważ kluby były pytane jedynie o to, czy są za zakończeniem rozgrywek. "To tylko i wyłącznie decyzja kilku osób zza biurek. Ci, którzy ją podjęli nie wiedzą, ile wyrzeczeń i pracy kosztuje gra w lidze, szczególnie w takim sporcie, jak rugby. Przekreślono wszystko ogłaszając decyzję w nocy. To krzywdzące i uważam, że grupa medalowa powinna zostać wyróżniona, bo na to zasłużyła" – podsumował były gracz reprezentacji kraju.

 

Prezes przyznał, że w obecnej sytuacji trudno kierować klubem. Jak mówił, największą przeszkodą jest niepewność, która nie pozwala planować przyszłości.

 

"Musimy wprowadzić zespół i funkcjonowanie klubu w okres przestoju, który pozwoli nam odbudować się, kiedy sytuacja wróci do normy. Nie wiem, na ile zawodnicy uprawiający naszą dyscyplinę znajdą jeszcze w trudnych czasach czas, żeby się bawić w rugby. Będziemy starali się tworzyć coś na nowo, ale trzeba zdać sobie sprawę, że tego, co było już się nie odtworzy, bo nie będzie takich możliwości. Sport będzie jedną z dyscyplin, która odrodzi się najpóźniej" – ocenił Serafin.

 

Master Pharm w tabeli ekstraligi miał dwa punkty przewagi nad Ogniwem i siedem nad Pogonią Awentą Siedlce. Łodzianie rozegrali jednak jedno spotkanie mniej.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

BS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie