Karkut: Nie można tylko leżeć, to groźne. Zwłaszcza dla sportowców

Piłka ręczna
Karkut: Nie można tylko leżeć, to groźne. Zwłaszcza dla sportowców
fot. Cyfrasport
Trenerka Metraco Zagłębia Lubin niecierpliwie czeka na powrót do pracy

Z powodu epidemii koronawirusa rozgrywki ekstraklasy, zarówno piłkarek, jak i piłkarzy ręcznych, zostały zakończone 23 marca. Sportowych emocji zaczyna brakować nie tylko zawodnikom i kibicom, ale również trenerom. Prowadząca drużynę Metraco Zagłębie Lubin Bożena Karkut przyznała, że już myśli o kolejnym sezonie i powrocie rozgrywek. - Nie można tylko leżeć na kanapie, to groźne. Zwłaszcza dla sportowców - uważa była reprezentantka Polski.

Tuż po zawieszeniu rozgrywek ekstraklasy piłkarek ręcznych Karkut stwierdziła, że biorąc pod uwagę sytuację w kraju, dla niej to oznacza koniec sezonu. Prognoza trenerki Zagłębia się sprawdziła.

 

- Na pewno szkoda, bo sportowcy chcą grać do końca, ale nie było innego wyjścia. Trzeba pamiętać, że są terminy reprezentacyjne i nie byłoby czasu dograć ligi. Puchar Polski natomiast ma być rozegrany na początku przyszłego sezonu - powiedziała trenerka wicemistrzyń Polski.

 

Dodała, że zakończenie rozgrywek i brak dokładnego terminu rozpoczęcia kolejnego sezonu, nie powinny oznaczać końca pracy dla żadnego ze sportowców.

 

- Jeżeli ktoś chce później wrócić do gry, musi profesjonalnie podejść do panujących warunków. Nie można tylko leżeć na kanapie, to groźne dla wszystkich, a zwłaszcza dla sportowców, może wręcz zabójcze. Każdy bez problemu możne dzisiaj znaleźć program treningowy w internecie i nawet na dwóch metrach kwadratowych można się "zajechać". Przecież gry w piłkę ręczną się nie zapomina. Pierwsze tygodnie po wznowieniu normalnych treningów mogą być cięższe pod względem biegania, ale z czasem wszystko powinno wrócić do normy. Warunek jest jeden - nie można nic nie robić w tym "martwym" okresie - tłumaczy Karkut, która w reprezentacji Polski zagrała 151 razy.

 

Jeden z najlepszych piłkarzy ręcznych w historii zakończył karierę. Powodem koronawirus

 

Zagłębie dokonało już pierwszych transferów przed nowymi rozgrywkami. Do ekipy z Lubina dołączą m.in. dwie reprezentantki Polski - Patrycja Świerżewska z norweskiego Byasen Trondheim i Joanna Drabik, która ostatnio występowała w Siofok na Węgrzech. Zabraknie za to m.in. Klaudii Pielesz oraz Małgorzaty Buklarewicz.

 

- Udało się w pełni zrealizować nasze plany i jestem bardzo zadowolona, że Patrycja i Asia będą z nami. Jeżeli chodzi o odejścia, to mieliśmy nadzieję, że zawodniczki zostaną na nowych warunkach. Postanowiły inaczej i trzeba się z tym pogodzić. Dokonujemy ruchów, na jakie nas stać i trzeba za to pochwalić naszego prezesa Witolda Kuleszę. Nigdy nie obiecuje czegoś, co nie ma pokrycia - skomentowała trenerka.

 

Karkut dodała, że negocjacje z Drabik i Świerżewską klub zaczął znacznie wcześniej i nie czekał na koniec rozgrywek.

 

- Paradoksalnie ci sportowcy, nie mam tu na myśli tylko piłkarek ręcznych, ale wszystkie gry zespołowe, którzy zwlekali z podpisaniem nowych umów, teraz mają gorzej. Kluby znalazły się w trudnej sytuacji i myślą raczej, jak przetrwać, a nie, jakich dokonać transferów. Koronawirus będzie miał ogromny wpływ na tę sferę sportową - oceniła.

 

Rozgrywki piłki ręcznej w Polsce zakończone! Poznaliśmy mistrzów kraju

 

W poprzednim sezonie liga ruszyła w pierwszej połowie września. Czy w tym roku będzie podobnie? Ze względu na pandemię koronawirusa teraz trudno przewidzieć, ale w Zagłębiu panuje przekonanie, że tak się właśnie stanie.

 

- W głowie człowiek sobie zakłada, że musi w końcu się to skończyć i dlatego założyliśmy, że w lipcu zaczniemy przygotowania. Ale nie wiemy, jak to będzie dokładnie wyglądać. Nie ma meczów, nie ma telewizji, nie ma kibiców, kto wie, co będzie z wieloma firmami, które bardziej myślą o tym, aby przetrwać niż angażować się w sponsorowanie drużyn. Trzeba jednak coś sobie założyć, zaplanować i robić w tym kierunku, bo leżenie na kanapie, jak mówiłam, mogłoby okazać się zabójcze - podsumowała.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie