Wyjątkowa rocznica. 100 lat temu pierwszy mecz w niepodległej Polsce

Piłka nożna
Wyjątkowa rocznica. 100 lat temu pierwszy mecz w niepodległej Polsce
Fot. Cracovia.pl
Wyjątkowa rocznica. 100 lat temu pierwszy mecz w niepodległej Polsce

Równo 100 lat temu – 18 kwietnia 1920 roku – rozegrano pierwszy ligowy mecz w niepodległej Polsce. W spotkaniu krakowskiej klasy B zmierzyły się ze sobą Wawel i rezerwy Cracovii.

18 kwietnia 1920 roku w spotkaniu klasy B druga drużyna Cracovii zmierzyła się "na wyjeździe" z krakowskim Wawelem. Rezerwy istniejącego od 1906 roku klubu wygrały 3:1, o czym w setną rocznicę tego wydarzenia przypomniała na twitterowym profilu Cracovia. Był to mecz szczególny, bo kwietniowa, futbolowa rywalizacja była pierwszą po odzyskaniu przez nasz kraj nieodległości! Można więc stwierdzić, że historia polskiej ligowej piłki nożnej zaczęła pisać się właśnie wtedy, półtora roku po zakończeniu I Wojny Światowej.

 

W tamtym sezonie krakowskiej klasy B zwyciężyła właśnie Cracovia II. Za nią uplasowały się rezerwy Wisły i Wawel. Kolejne miejsca w tabeli zajęły Podgórze, a także rezerwy Makkabi i Jutrzenki.

Co ciekawe: reprezentacja Polski swój pierwszy mecz rozegrała dopiero w 1921 roku. 18 grudnia na stadionie Hungaria koruti w Budapeszcie, w towarzyskim spotkaniu z Węgrami przegraliśmy 0:1.

seb, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie