Co z powrotem Ekstraklasy? Mamy komentarz rzecznika PZPN

Piłka nożna
Co z powrotem Ekstraklasy? Mamy komentarz rzecznika PZPN
Fot. CyfraSport
Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski skomentował najnowsze doniesienia.

- Każdy klub Ekstraklasy wskazał 50 osób, które zostały poddane badaniom przesiewowym na obecność koronawirusa. W przypadkach, gdy wynik nie był ujemny, przejdą kolejne badania. Zostanie im pobrany wymaz z nosogardzieli. Te badania będą przeprowadzane jeszcze dzisiaj, żeby kluby w środę, a najpóźniej w ciągu 48 godzin, uzyskały bardziej szczegółowe badania tych konkretnych wskazanych osób - mówi Jakub Kwiatkowski, rzecznik PZPN.

Do 13:00 miały spłynąć wyniki testów przesiewowych piłkarzy Ekstraklasy na koronawirusa. Czy rzeczywiście spłynęły?

 

Jakub Kwiatkowski: Każdy klub wskazał 50 osób, które zostały poddane badaniom przesiewowym na obecność koronawirusa. Wyniki spływają i według zapewnień labolatorium, które z nami współpracuje, powinny już być w każdym z klubów. Oczywiście to był pierwszy etap badań. W przypadkach, gdy wynik nie był ujemny, przejdą kolejne badania. Zostanie im pobrany wymaz z nosogardzieli. Te badania będą przeprowadzane jeszcze dzisiaj, żeby kluby w środę, a najpóźniej w ciągu 48 godzin, uzyskały bardziej szczegółowe badania tych konkretnych wskazanych osób. To niewiele zmienia w kwestii przygotowań do wznowienia rozgrywek.

 

  

 

We wtorek o poranku pojawiła się informacja, która miała dotrzeć do klubów Ekstraklasy, że wtorkowe treningi lepiej odwołać. Czy w związku z tym zostały odwołane i czy w jakikolwiek sposób zmienia to kalendarz przyszłych rozgrywek?

 

Przede wszystkim w mapie wznowienia rozgrywek od początku było jasno powiedziane, że w przypadku gdy ktokolwiek otrzyma wynik nieujemny, to wówczas nie ma mowy o powrocie do treningów grupowych. W tej mapie od początku wskazywaliśmy termin 10 maja na powrót treningów drużynowych. Od 4 maja miały być wznowione treningi indywidualne. Oczywiście, na skutek rozporządzenia rządu treningi grupowe mogły zostać przyspieszone, ale w naszej mapie nic się nie zmienia. Wciąż jesteśmy przed czasem, a jeżeli dodatkowe wyniki badań mają być znane w ciągu 48 godzin, to i tak trzy dni przed planowanym wznowieniem treningów zespołowych. W samym procesie kalendarza nic się nie zmienia.

 

Mioduski: Piłka nigdy nie przechodziła takiego kryzysu

 

Jak będą wyglądały te treningi grupowe?

 

To dokładnie określa rozporządzenie. Na dzisiaj wiemy, że drużyny mogą trenować indywidualnie. Co jest istotne, w przypadku stwierdzenia wyników nieujemnych, to zalecenie Komisji Medycznej PZPN jest takie, żeby się całkowicie wstrzymać z treningami grupowymi do czasu przeprowadzenia wszystkich dodatkowych badań, o których wcześniej mówiłem.

 

Czy w jakikolwiek sposób zmienia to sposób trenowania w pierwszej lidze?

 

Pierwsza liga jeszcze nie miała testów. Na dzisiaj rozmawiamy tylko o Ekstraklasie. Zawodnicy pierwszoligowi przygotowują się zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem. na tę chwilę nic nie zmienia się w ich kalendarzu.

 

Cała rozmowa w załączonym materiale wideo.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

MB, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze