Sezon bez Ligi Narodów! Czy siatkarskie reprezentacje zagrają w najbliższych miesiącach?

Siatkówka
Sezon bez Ligi Narodów! Czy siatkarskie reprezentacje zagrają w najbliższych miesiącach?
fot. Cyfrasport
Czy w tym roku zobaczymy w akcji reprezentację Polski siatkarzy?

Władze FIVB potwierdziły to, o czym spekulowano od dłuższego czasu. Tegoroczna edycja Ligi Narodów nie zostanie rozegrana, wobec tego w sezonie 2020 nie odbędzie się żaden oficjalny turniej reprezentacyjny. Jakie są plany reprezentacji Polski na najbliższe miesiące?

Z powodu pandemii koronawirusa odwołano tegoroczną edycję Ligi Narodów siatkarzy i siatkarek. Przypomnijmy, że według pierwotnych założeń faza interkontynentalna VNL siatkarek miała się rozpocząć 19 maja, a siatkarze swe pierwsze mecze mieli rozegrać 22 maja. Dwa turnieje panów i jeden pań miały zostać rozegrane w Polsce.

 

Te terminy okazały się nieaktualne już 13 marca. Zarząd FIVB podjął wówczas decyzję o przesunięciu rozgrywek VNL 2020 na okres po igrzyskach olimpijskich. Szybko okazało się jednak, że również igrzyska w Tokio zostały przesunięte i to na 2021 rok. Ostatnie tygodnie to walka FIVB o rozegranie imprezy, rozważanie różnych wariantów jej przeprowadzenia, wreszcie ostateczna decyzja: siatkarki i siatkarze w tym roku nie przystąpią do rywalizacji w Lidze Narodów.

 

Oficjalnie! Liga Narodów odwołana

 

W sezonie 2020 nie zostanie więc rozegrany żaden oficjalny turniej reprezentacyjny. Czy w tej sytuacji siatkarze i siatkarki zaprezentują się w meczach lub turniejach towarzyskich?

 

Polski Związek Piłki Siatkowej poinformował, że w porozumieniu z trenerami obydwu kadr narodowych Jackiem Nawrockim i Vitalem Heynenem, aktywnie rozważa różne warianty przebiegu tegorocznego sezonu reprezentacyjnego. Utrzymywany jest bieżący kontakt z wybranymi federacjami europejskimi. Prowadzone rozmowy mają na celu doprowadzenie do organizacji spotkań lub turniejów towarzyskich narodowych kadr żeńskich i męskich. Jak twierdzi związek, zainteresowanie tą inicjatywą jest bardzo duże.

 

Największym wyzwaniem jest tu oczywiście zachowanie wszelkich rygorów i obostrzeń związanych z walką z COVID-19, dlatego PZPS pozostaje w stałej relacji z Ministerstwem Sportu, aby monitorować i wspierać działania związane z przywróceniem w kraju rywalizacji sportowej.

 

Gdy mówimy o turniejach towarzyskich, to ten najbardziej prestiżowy – XVIII Memoriał Wagnera, miał zostać rozegrany w lipcu w Tauron Arenie Kraków. Obok reprezentacji Polski miały w nim wystąpić Argentyna, Iran oraz Tunezja. Nie wiadomo, czy ta impreza dojdzie do skutku.

 

– Trener Vital Heynen chce trzech turniejów z udziałem reprezentacji Polski. Jednym z nich ma być planowany na 9–11 lipca Memoriał Wagnera. Mają to być imprezy towarzyskie z udziałem czterech reprezentacji – poinformował 19 kwietnia w magazynie #7strefa wiceprezes PZPS Ryszard Czarnecki.

 

Wiadomo, że reprezentacja siatkarzy rozpocznie zgrupowanie w Spale 1 czerwca, natomiast początek zgrupowania kadry siatkarek w Szczyrku zaplanowano na 4 czerwca.

PZPS poinformował również o możliwości wymiany biletów zakupionych na tegoroczną odwołaną edycję VNL na vouchery, które będą upoważniały do uzyskania wejściówek na inne wydarzenia organizowane przez PZPS m.in. mistrzostwa Europy 2021 oraz kolejną edycję siatkarskiej Ligi Narodów. Kibice, którzy zdecydują się na ten gest solidarnościowy w stosunku do Polskiej Siatkówki, otrzymają niepowtarzalną możliwość nabycia biletów w przedsprzedaży wraz z dodatkowym rabatem oraz pakietem siatkarskich upominków.

RM, Polsat Sport, pzps.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze