Mistrz Polski bez możliwości gry w Lidze Mistrzów? Kontrowersyjny pomysł UEFA

Piłka nożna
Mistrz Polski bez możliwości gry w Lidze Mistrzów? Kontrowersyjny pomysł UEFA
fot. PAP
Czy w sezonie 2020/2021 mistrz Polski nie będzie miał nawet szans na podjęcie walki o awans do Ligi Mistrzów?

Według doniesień angielskich mediów, UEFA pracuje nad projektem dotyczącym kolejnej Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. Mimo, że tegoroczne zmagania nie zostały jeszcze dokończone, oficjele z europejskiej centrali chcą wypracować scenariusze dotyczące następnych edycji.

Z powodu pandemii koronawirusa, zawieszone zostały zmagania w Lidze Mistrzów oraz Lidze Europy. Nie wiadomo czy i kiedy zostaną one dokończone, ale UEFA już pracuje nad planem rozpoczęcia kolejnych edycji tych rozgrywek w sezonie 2020/2021.

 

Angielskie media informują o dwóch możliwych scenariuszach dotyczących systemu kwalifikacji zarówno do Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. W przypadku Champions League mówi się, że kwalifikacje zostałyby zredukowane do jednego, decydującego meczu o awans, który odbyłby się na neutralnym gruncie.

 

Zobacz także: Prezes La Liga chce wznowić rozgrywki 12 czerwca

 

Niestety, drugi scenariusz jest o wiele gorszy z perspektywy ligi polskiej. Wedle pomysłów z UEFA, istnieje możliwość całkowitego wycofania się z kwalifikacji do fazy grupowej Ligi Mistrzów, a udział w niej miałyby zapewnione najlepsze drużyny z najsilniejszych lig według rankingu UEFA. Nie jest tajemnicą, że Polska pod tym względem znajduje się na odległej, 25. lokacie, toteż mistrz naszego kraju nie miałby możliwości udziału nawet w kwalifikacjach do tych prestiżowych rozgrywek.

 

Istnieją także znaki zapytania w kontekście kwalifikacji do Ligi Europy. Głośno mówi się o zlikwidowaniu formy dwumeczu, a jedynie rozegraniu pojedynczego spotkania o awans.

 

Klubom, którym miałoby się "odebrać" prawo walki o fazę grupową Champions League, UEFA przewiduje przyznanie rekompensaty finansowej.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

KN, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie