Kwalifikacje olimpijskie w siatkówce plażowej potrwają dłużej

Inne
Kwalifikacje olimpijskie w siatkówce plażowej potrwają dłużej
fot. Cyfrasport
Kwalifikacje olimpijskie w siatkówce plażowej potrwają dłużej

Kwalifikacje do igrzysk w Tokio w siatkówce plażowej wydłużono do 27 czerwca 2021 roku - poinformowała światowa federacja (FIVB). Tego dnia zakończą się finały Pucharu Kontynentalnego, a dwa tygodnie wcześniej zbieranie punktów do rankingu olimpijskiego. Zmiany nastąpiły w związku z decyzją, która zapadła pod koniec marca, o przełożeniu - z powodu pandemii koronawirusa - igrzysk w Japonii na przyszły rok.

Zgodnie z nowym terminem igrzyska olimpijskie w Tokio odbędą się w dniach 23 lipca - 8 sierpnia 2021. W turnieju olimpijskim wezmą udział 24 duety kobiece i tyle samo męskich. Zagwarantowane jedno miejsce w przypadku każdej płci mają Japończycy jako gospodarze.

 

Pierwotnie punkty do rankingu olimpijskiego można było zbierać do 14 czerwca tego roku. Dokładnie rok później zostanie opublikowana lista par, które na tej podstawie zapewnią sobie awans. Nie zmieniła się zaś liczba ekip, która w ten sposób się zakwalifikuje (po 15), jak i zasada naliczania punktów (pod uwagę brane będą wyniki z najlepszych 12 występów w okresie kwalifikacyjnym).

 

- Ustalenia te poczyniono, opierając się na prognozie, że w przyszłym kalendarzu World Touru do 13 czerwca 2021 roku znajdzie się wystarczająca liczba turniejów pięcio-, cztero- i trzygwiazdkowych - zaznaczono.

 

Jastrzębski Węgiel postawi na młodzież? "Trzeba się przygotować na ciężki okres"

 

Pięć finałów Pucharu Kontynentalnego, które pierwotnie zaplanowane były w dniach 22-28 czerwca bieżącego roku (gospodarzem zawodów dla Europy miało być Eindhoven), odbędzie się w terminie 21-27 czerwca 2021. Przepustkę z każdej z tych imprez wywalczy jeden duet żeński i jeden męski.

 

Według FIVB ważność zachowują kwalifikacje wywalczone przed przełożeniem igrzysk. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata występ w Tokio zapewniły sobie para kobieca z Kanady i męska z Rosji. W światowym turnieju kwalifikacyjnym, który także odbył się w 2019 roku, przepustkę wywalczyły zaś Hiszpanki i Łotyszki oraz Włosi i Łotysze. Z jednego kraju mogą zakwalifikować się maksymalnie dwie pary.

 

- Uważamy, że te zmiany w systemie kwalifikacji w siatkówce plażowej stanowią zrównoważone, uczciwe i uniwersalne podejście oraz zagwarantują, że najlepsi sportowcy będą mieć szansę wywalczyć olimpijski awans - zaznaczył prezes FIVB Ary Graca.

 

ŁKS Commercecon Łódź przedłużył kontrakt ze środkową

 

Na podstawie rankingu praktycznie pewni awansu z Polaków są już Grzegorz Fijałek i Michał Bryl. W trudniejszej sytuacji są Kinga Wojtasik i Katarzyna Kociołek oraz Piotr Kantor i Bartosz Łosiak.

 

Z powodu koronawirusa jak na razie rywalizacja w WT jest wstrzymana co najmniej do czerwca.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

PAP, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie