Derby Trójmiasta na nowej murawie stadionu w Gdańsku

Piłka nożna
Derby Trójmiasta na nowej murawie stadionu w Gdańsku
fot. PAP
Derby Trójmiasta na nowej murawie

Zaplanowane w Gdańsku w niedzielę 31 maja derby Trójmiasta w piłkarskiej ekstraklasie pomiędzy Lechią i Arką Gdynia rozegrane zostaną na nowej murawie. Będzie to już siódma wymiana nawierzchni na Stadionie Energa Gdańsk.

Stadion w Gdańsku został oddany do użytku w lipcu 2011 roku i od tego czasu sześć razy wymieniano na nim nawierzchnię. Po raz ostatni ten proces przeprowadzono w lipcu 2016 roku. Po raz pierwszy na obiektach ekstraklasy zainstalowano wtedy murawę hybrydową (to mieszanka włókien sztucznych z naturalną trawą), która charakteryzuje się zdecydowanie dłuższą żywotnością - jest bardziej odporna na eksploatację i zmienne warunki atmosferyczne.

 

Siódma wymiana nawierzchni na Stadionie Energa Gdańsk rozpoczęła się 15 marca i zgodnie z harmonogramem miała się zakończyć 5 kwietnia. Ze względu na pandemię koronawirusa i wynikające z niej ograniczenia prace zostały jednak na pewien czas wstrzymane.

 

- Tym razem wymieniana jest także warstwa wegetacyjna oraz modernizowany system nawadniania. I właśnie ta warstwa, stanowiąca podbudowę właściwej murawy, została zabezpieczona i przygotowana do dalszych etapów prac. Całą inwestycję realizuje firmę Trawnik, a jej koszt jest objęty tajemnicą handlową – wyjaśniła rzecznik prasowy Stadionu Energa Gdańsk Marta Szymczak.

 

Zobacz też: Oficjalny komunikat Premier League. Piłkarze mogą wrócić do wspólnych treningów

 

W poniedziałek rozpoczęto drugą część robót – instalację murawy hybrydowej.

 

- Ten fragment ma trwać do końca tygodnia. Chodzi o to, aby boisko na mecz derbowy było gotowe z bezpiecznym zapasem czasowym – dodała.

 

Murawa w Gdańsku miała zostać wymieniona także ze względu na zaplanowano pierwotnie na 27 maja finałowe spotkanie Ligi Europy. Sekretarz generalny PZPN Maciej Sawicki poinformował, że decyzja w sprawie dokończenia tych rozgrywek może zapaść 27 maja, kiedy ma odbyć się wideokonferencja Komitetu Wykonawczego UEFA.

 

Gospodarze obiektu zapewniają, że jest on bardzo dobrze przygotowany na przyjęcia uczestników tego spotkania oraz kibiców.

 

- Należy oczywiście wprowadzić kilka zmian dostosowanych do specjalnych potrzeb meczu tej rangi, jednak będą one miały charakter tymczasowy. Poszerzona zostanie m.in. trybuna dla mediów oraz powstanie kilka tymczasowych konstrukcji w formie namiotów przeznaczonych na dodatkową strefę dla dziennikarzy czy gości VIP. W związku z tymczasowym charakterem wprowadzanych zmian, dostosowywanie stadionu możemy rozpocząć najszybciej w miesiącu poprzedzającym wydarzenie – przyznała.

AB, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie