Kiedyś mistrz olimpijski, teraz inwestor. "Majątek trudny do wycenienia"

Inne
Kiedyś mistrz olimpijski, teraz inwestor. "Majątek trudny do wycenienia"
fot. PAP
"Jego majątek jest trudny do wycenienia"

Były norweski alpejczyk Aksel Lund Svindal całą karierę inwestował pieniądze i jest multimilionerem. Tylko w ubiegłym tygodniu zarobił trzy miliony euro na giełdzie. Pokazał też zdjęcia ze swoją miłością życia - mistrzynią i rekordzistką Norwegii na 400 metrów Amalie Iuel.

37-letni Svindal jest dwukrotnym mistrzem olimpijskich i pięciokrotnym świata. Wśrod norweskich zawodników startujących w konkurencjach alpejskich odniósł najwięcej zwycięstw indywidualnych w Pucharze Świata - 36.

 

Specjalizował się w zjeździe, lecz odnosił sukcesy we wszystkich konkurencjach i uczestniczyl w czterech zimowych igrzyskach olimpijskich. W Soczi (2014) był chorążym reprezentacji Norwegii.

 

W lutym ubiegłego roku podczas mistrzostw świata w Aare zakomunikował, że zdecydował się zakończyć karierę, ale wystartował jeszcze w zjeździe i... zdobył srebrny medal, plasując się dwie setne sekundy za swoim rodakiem Kjetilem Jansrudem.

 

Zobacz też: Alpejski PŚ: Trzykrotna medalistka olimpijska kończy karierę

 

Od lat zajmuje się biznesem i inwestuje m.in. na giełdzie. Jak podał serwis ekonomiczny E24, w ubiegłym tygodniu zarobił „na czysto w 20 minut” 30 milionów koron (3 mln euro) po „odważnej inwestycji w odpowiednie akcje” .

 

Jego portfel inwestycyjny na giełdzie w Oslo warty jest 11 milionów euro i zawiera akcje banków, linii lotniczych i firm technologicznych. Do tego dochodzą liczne nieruchomości, w które inwestował większość pieniędzy zarobionych na sporcie.

 

- Majątek jest trudny do wycenienia, ponieważ mistrz zjazdu posiada udziały w kilkudziesięciu firmach nienotowanych na giełdzie i z tego powodu nieznana jest ich wartość rynkowa, ale jest to bardzo pokaźne imperium finansowe - skomentował kanał telewizji NRK.

 

W niedzielę 17 maja w dniu święta narodowego Norwegii w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia narciarze razem z 26-letnią Amalie Iuel podczas świętowania na wyspie Snaroeya. Opublikowali je jednoczesne na swoich profilach, a media oceniły, że są obecnie najpiękniejsza para norweskiego sportu.

AB, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze