Piękny gol dał triumf Bayernowi! Mistrzostwo Niemiec nie dla Borussii?

Borussia przegrała z Bayernem 0:1 po golu Joshuy Kimmicha

Borussia Dortmund przegrała z Bayernem Monachium 0:1 w spotkaniu 28. kolejki Bundesligi. Decydującego gola w 43. minucie strzelił Joshua Kimmich, który cudownym lobem pokonał Romana Burkiego. Po tym meczu BVB traci do prowadzącego w tabeli Bayernu aż siedem punktów i praktycznie może żegnać się z marzeniami o mistrzostwie Niemiec.

Mecz Borussia - Bayern mógł rozstrzygnąć o losach mistrzostwa Niemiec, bowiem mierzyły się dwie pierwsze drużyny w tabeli Bundesligi. Borussia była druga i traciła do lidera z Monachium cztery punkty.

W składach obydwu ekip nie było wielkich zaskoczeń, a trenerzy największe problemy mieli przy zestawieniu linii pomocy. Dlatego w BVB tylko na ławce zobaczyliśmy Axela Witsela, Emre Cana czy Jadona Sancho. Z kolei w Bayernie nie mogli zagrać Thiago czy Philippe Coutinho, dlatego Thomas Mueller rozpoczął starcie w środku pomocy. Na boisku od pierwszej minuty pojawili się dwaj Polacy - Robert Lewandowski z Bayernu oraz Łukasz Piszczek z ekipy gospodarzy. Dla Piszczka był to kolejny mecz z opaską kapitańską na ramieniu, którą 35-latek zakłada w związku z kontuzją Marco Reusa.

Czy Liga Europy zostanie dokończona? Decyzja pod koniec maja

Spotkanie mogło rozpocząć się doskonale dla Borussii, ale Erling Haaland nie wykorzystał niedokładnego wybicia piłki przez Manuela Neuera. Strzał Norwega z 33. sekundy wybił z linii bramkowej Jerome Boateng. Podobną sytuację, ale po drugiej stronie boiska w 20. minucie zmarnował Serge Gnabry, a w tym przypadku ratownikiem BVB okazał się Łukasz Piszczek, który asekurował Romana Burkiego.

Bramkarz gospodarzy z każdą minutą spędzoną na murawie miał coraz więcej pracy, bo Borussia oddała inicjatywę agresywnym Bawarczykom. W 24. minucie Burki bardzo dobrze odbił strzał z linii 16. metra w wykonaniu Kingsleya Comana. W 43. minucie golkiper popełnił jednak błąd w ustawieniu, wychodząc zbyt daleko przed linię bramkową. Jego wysunięcie dojrzał Joshua Kimmich, który pięknym, sprytnym lobem zaskoczył Burkiego. Ten próbował jeszcze sięgnąć futbolówki, ale ta mimo trącenia rękawicami, wpadła do siatki. Bayern do przerwy prowadził 1:0 i świetnie uniemożliwiał gospodarzom uruchamianie szybkich kontrataków.

Również drugą połowę goście rozpoczęli z większą werwą i mogli już po kilku minutach podwyższyć prowadzenie. Doskonałej sytuacji nie wykorzystał jednak Leon Goretzka, którego intencje strzeleckie świetnie wyczuł Burki. Borussia pierwszy groźny atak skonstruowała dopier ow 58. minucie, a przed szansą stanął Haaland. Norweski napastnik tym razem miał ułatwione zadanie, bo pilnujący go Jerome Boateng się poślizgnął. Jakimś cudem Niemiec zablokował jednak strzał rywala.

26 maja to nie był dzień Haalanda, który w 72. minucie opuścił murawę z kontuzją. Już pod jego nieobecność bardzo mocny strzał Mahmouda Dahouda skutecznie obronił Manuel Neuer. Z kolei po drugiej stronie boiska doskonałą sytuację miał Lewandowski, ale piłka po jego uderzeniu zza pola karnego trafiła tylko w słupek. Do ostatniego gwizdka wynik nie uległ już zmianie i Bayern po wtorkowym wieczorze ma już 7 punktów przewagi nad głównym rywalem w walce o mistrzostwo.

Borussia - Bayern 0:1 (0:1)

Bramka: Kimmich (43')

Borussia: Roman Burki - Łukasz Piszczek (80' Mario Gotze) , Mats Hummels, Manuel Akanji - Achraf Hakimi, Thomas Delaney (46' Emre Can), Mahmoud Dahoud (85' Axel Witsel), Raphael Guerreiro - Thorgan Hazard, Julian Brandt (46' Jadon Sancho), Erling Haaland (72' Giovanni Reyna).

Bayern: Manuel Neuer - Benjamin Pavard, Jerome Boateng (85' Lucas Hernandez), Manuel Alaba, Alphonso Davies - Leon Goretzka, Thomas Mueller, Joshua Kimmich - Kingsley Coman (73' Ivan Perisić), Serge Gnabry (87' Javi Martinez), Robert Lewandowski.

Transmisje spotkań Bundesligi w Eleven Sports.