Królowa Polskiej Siatkówki: Czas na kolejne pojedynki

Siatkówka
Królowa Polskiej Siatkówki: Czas na kolejne pojedynki
fot. PAP
Anna Werblińska w akcji.

Choć może powinniśmy od nich zacząć, tym bardziej że to właśnie nasze panie otworzyły pasmo sukcesów polskiej siatkówki w XXI wieku, to jednak z poślizgiem nadrabiamy zaległości – po wyborze Giganta i Drużyny Gigantów, czas na Królową Polskiej Siatkówki ostatnich 20 lat.

Zadanie jest o tyle ułatwione, że niewątpliwie najsilniejszą żeńską kadrę w tym wieku zbudował trener Andrzej Niemczyk. Po nim ani Ireneusz Kłos, ani Marco Bonitta, Jerzy Matlak, Alojzy Świderek, Piotr Makowski, czy Jacek Nawrocki nie zbliżyli się do sukcesów „Niemca”. Najbliżej byli Bonitta i Matlak. Pierwszy awansował na igrzyska olimpijskie, a drugi wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy.

 

To jednak drużyna Niemczyka w 2003 i 2005 roku dwa razy sięgnęła po tytuł najlepszej na Starym Kontynencie, a jego podopieczne były wówczas cenione w czołowych klubach Europy i zyskały status gwiazd międzynarodowej siatkówki.

 

Wlazły siatkarskim gigantem XXI wieku!

 

W poniedziałek do kolejnej rundy awansowały Małgorzata Glinka-Mogentale oraz Dorota Świeniewicz. We wtorek z kolei Katarzyna Skowrońska-Dolata i Joanna Wołosz pewnie wygrały swoje pary, eliminując z dalszej zabawy kolejno Joannę Mirek i Katarzynę Skorupę. Czas na kolejne dwie pary! Oto krótki opis czterech zawodniczek.

 

Magdalena Śliwa

 

W 2003 roku była jedną z liderek kadry i jej podstawową rozgrywającą. W Europie była już wtedy uznaną siatkarką, bowiem miała już 33 lata i za sobą cztery sezony we włoskiej Serie A – w Perugii oraz Bergamo. Później wróciła jeszcze do Italii na kolejne trzy sezony, ale karierę zakończyła dopiero w 2015 roku w Budowlanych Łódź. Ma na koncie 11 medali mistrzostw Polski, w trzy złote, ale w XXI wieku wywalczyła „tylko” cztery z nich, w tym jeden złoty. We Włoszech zdobyła mistrzostwo kraju w 2002 roku oraz Puchar Italii jeszcze w 1999 roku. W Lidze Mistrzyń sięgnęła finału w 2002 roku w barwach Volley Bergamo. Dwa lata wcześniej za to triumfowała w Pucharze Zdobywców Pucharów.

 

Anna Werblińska

 

Jedna z największych gwiazd reprezentacji Polski po zakończeniu przygody przez trenera Niemczyka. Zadebiutowała w 2006 roku jeszcze u „Niemca” i przez 10 lat miała stanowić o sile drużyny narodowej, ale ta już nie odnosiła podobnych sukcesów. W kraju wywalczyła 12 medali mistrzostw Polski, w tym sześć złotych w barwach Winiar Kalisz, BKSu Aluprofu Bielsko-Biała, Muszynianki Muszyna oraz Chemika Police, sięgnęła po pięć Pucharów i pięć Superpucharów Polski oraz Puchar CEV. W narodowych barwach po złocie mistrzostw Europy kadetek w 2002 roku, wywalczyła brąz mistrzostw Europy seniorek w 2009.

 

Giganci: dogrywka. Triumf drużyny Heynena

 

Aleksandra Jagieło

 

Kolejna z naszych wspaniałych siatkarek, która do wielkiej kariery na krajowym podwórku dołożyła pobyt w Italii, najlepszej żeńskiej lidze w Europie. Przez trzy lata reprezentowała barwy River Volley Piacenza. Najwięcej wygrała jednak w kraju, gdzie wywalczyła 8 złotych medali, a w sumie 11 na krajowym podwórku i do tego cztery Puchary i trzy Superpuchary Polski. W 2013 roku sięgnęła z Muszynianką po Puchar CEV. Obok Izabeli Bełcik jako jedyna ma na koncie nie tylko dwa złota mistrzostw Europy z 2003 i 2005 roku, ale także brąz czempionatu z 2009 roku.

 

Izabela Bełcik

 

Kolejna z naszych wspaniałych rozgrywających. W 2003 roku była rezerwową Śliwy, a dwa lata później to ona została pierwszą dyrygentką ekipy Niemczyka. W 2009 roku również odegrała wielką rolę w wywalczeniu brązowych medali na parkiecie w Łodzi. Ma na koncie 13 medali mistrzostw Polski, z czego aż siedem złotych i do tego trzy Puchary. Reprezentowała barwy największych polskich zespołów w ostatnich dwóch dekadach – z Piły, Muszyny, Sopotu oraz Polic.

 

Oto zestaw par naszej zabawy:

 

1/8 finału

 

Małgorzata Glinka-Mogentale – Maria Liktoras

Dorota Świeniewicz – Milena Rosner

Katarzyna Skowrońska-Dolata – Joanna Mirek

Joanna Wołosz – Katarzyna Skorupa

Magdalena Śliwa – Anna Werblińska

Aleksandra Jagieło – Izabela Bełcik

Mariola Zenik – Agata Mróz-Olszewska

Małgorzata Niemczyk – Malwina Smarzek-Godek

 

Sonda z pojedynkiem Magdaleny Śliwy z Anną Werblińską dostępna pod tym LINKIEM.

Sonda z pojedynkiem Aleksandry Jagieło z Izabelą Bełcik dostępna pod tym LINKIEM.

Marcin Lepa, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze