PKO Ekstraklasa: Mija sto lat od meczu, który dał początek Jagiellonii

Piłka nożna
PKO Ekstraklasa: Mija sto lat od meczu, który dał początek Jagiellonii
fot. PAP
Jagiellonia Białystok świętuje okrągły jubileusz.

Kwiaty w miejscach związanych z historią klubu, na ulicach kibice w jagiellońskich barwach, rowerowe wycieczki fanów czy hymn Jagiellonii z wieży ratusza - to tylko niektóre punkty sobotnich obchodów stulecia tego białostockiego klubu sportowego.

30 maja mija dokładnie sto lat od dnia, w którym - jak przyjmują badacze daty powstania Jagiellonii - rozpoczęła się historia tego klubu, obecnie w kraju kojarzonego przede wszystkim z piłkarzami grającymi w ekstraklasie. 30 maja 1920 roku rozegrany został bowiem pierwszy mecz piłkarski koła sportowego Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty, który to zespół - jak opisała ówczesna prasa - wygrał z Kresowcami 5:1.

 

Na sportowej mapie regionu, jako klub pod tą nazwą, Jagiellonia pojawiła się 27 stycznia 1932 roku wskutek połączenia Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty (piłka nożna, lekkoatletyka) oraz istniejącego od 1927 r. Klubu Sportowego Związku Młodzieży Wiejskiej, gdzie działała sekcja lekkoatletyczna.

 

W związku z jubileuszem, w sobotę w mieście odbywają się - mniej lub bardziej oficjalne - obchody organizowane przez klub, kibiców czy miasto Białystok.

 

Tuż po północy przy pomniku 42. Pułku Piechoty, oświetlonym z tej okazji na żółto-czerwono (to barwy klubowe Jagiellonii) kwiaty złożyły władze miasta. O symbolicznej godzinie 19.20 (nawiązanie do roku 1920) z wieży ratusza miejskiego - siedziby Muzeum Podlaskiego - zabrzmi klubowy hymn. O tej samej porze hymn Jagiellonii ma zabrzmieć również na antenie publicznego Radia Białystok, które od lat transmituje mecze piłkarzy tego klubu. Od piątku ulice Białegostoku udekorowane są klubowymi barwami.

 

 

Kwiaty składane są w sobotę przez przedstawicieli klubu, władze czy sympatyków Jagiellonii nie tylko przy pomniku 42. Pułku Piechoty w Parku Konstytucji 3 Maja, ale również m.in. pod tablicą upamiętniającą miejsce stacjonowania tego pułku w mieście. Zaplanowano też uroczystą prezentację znaczka pocztowego i karty pocztowej wydanej we współpracy z Pocztą Polską. W swoich mediach społecznościowych klub umieścił film, w którym życzenia z okazji jubileuszu składają byli piłkarze Jagiellonii.

 

 

Choć w związku z pandemią koronawirusa środowiska kibicowskie klubu przełożyły na przyszły ro\k huczne obchody stulecia, to zaapelowały do sympatyków klubu o udział w sobotniej akcji "wszyscy w barwach". Chodzi o to, by na ulicach miasta było tego dnia widać kolory Jagiellonii.

 

"Jak każdy poważny mężczyzna w ważnym dniu nakłada garnitur (kobieta dostojną suknię), tak w dniu wielkiego święta setnych urodzin Jagi, każdy szanujący się kibic winien odziać na siebie żółto-czerwone barwy" - podkreślili kibice w swoim apelu w mediach społecznościowych. Zachęcają też wszystkich mieszkańców, by ten dzień spędzili na sportowo, np. na rowerowych wycieczkach do czterech miejsc kojarzących się z Jagiellonią: na miejski stadion, do ośrodka treningowego, do siedziby klubu i pod pomnik w Parku Konstytucji 3 Maja, a w tym ostatnim miejscu - zapalili symboliczny znicz lub złożyli kwiaty upamiętniając założycieli klubu.

 

Zaapelowali też, by w każdym z tych miejsc robić zdjęcia i umieszczać je w mediach społecznościowych z hasztagiem #urodzinyJagi.

 

Obchody stulecia organizowane przez klub trwają cały rok. Do tej pory m.in. odbyło się referendum w sprawie wyglądu herbu Jagiellonii, a na stadionie miejskim otwarta została tzw. galeria sław klubu. W internecie trwa wybór kibicowskiej "jedenastki" stulecia.

 

Radni miejscy włączyli się w te obchody nadając nowemu rondu - zlokalizowanemu na wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy - imię klubu. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem zorganizowanym przez kibiców była akcja z 13 stycznia pod hasłem "setki rac na stulecie", gdy rozświetliło się nimi centrum miasta.

 

Główne wydarzenia planowane były na połowę lipca, czyli początek nowego sezonu piłkarskiej ekstraklasy, ale zostały odwołane z powodu zagrożenia pandemią koronawirusa; mają odbyć się w 2021 roku. W planie na niedzielę 19 lipca miała być wielka feta na stadionie, z darmowym dowozem kibiców komunikacją miejską, ogromnym stołem biesiadnym przed samym meczem Jagiellonii i niespotykaną stadionową oprawą z udziałem wszystkich kibiców. Po meczu - przemarsz do centrum i wielki koncert.

AŁ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie