Fortuna 1 Liga: Stomil wygrał z Wigrami. Fatalna sytuacja suwalczan

Stomil wygrał drugi z trzech meczów pod wodzą trenera Adama Majewskiego

Piłkarze Stomilu Olsztyn wygrali z Wigrami Suwałki 1:0 (1:0) w meczu 27. kolejki Fortuna 1 Ligi. Po siedemnastu porażkach w obecnym sezonie suwalczanie są w wyjątkowo trudnej sytuacji, w tabeli zajmują ostatnie miejsce i potrzebują cudu, by utrzymać się na zapleczu Ekstraklasy. Piłkarze Stomilu coraz śmielej mogą myśleć o walce o awans w barażach. Do zajmującej szóste miejsce Miedzi Legnica tracą bowiem już tylko trzy punkty.

Już na początku meczu Arkadiusz Najemski wystawił na próbę bramkarza Wigier. Obrońca podał do Dominika Kąkolewskiego w momencie, gdy obaj gracze ości byli atakowani. Zrobiło się bardzo nerwowo, ale skończyło się na strachu. Później kibice na stadionie w Olsztynie zobaczyli kilka dobrych akcji zespołu Donatasa Venceviciusa, trenera, który w piątek zastąpił zwolnionego Pawła Crettiego.

Piłkarze Stomilu przejęli wreszcie kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami, a w 12. minucie objęli prowadzenie. Po składnej akcji, podczas której gospodarze wymienili kilkanaście podań, z 18 metrów strzelił Sam van Huffel. Kąkolewski zrobił co mógł, odbił piłkę do boku, ale obrońcy Wigier zagapili się. Zza ich pleców wybiegł Janusz Bucholc, były gracz Wigier Suwałki, obecnie kapitan Stomilu, który skierował piłkę do siatki.

W 17. minucie statycznie grająca defensywa Wigier znów została łatwo minięta, tym razem przez Juricha Carolinę, a van Huffel potężnie uderzył z ośmiu metrów. Kąkolewski znów zachował się doskonale i sparował piłkę na rzut rożny.

Wigry atakowały najczęściej prawą stroną, szczególnie aktywni byli Grzegorz Aftyka i Denis Gojko, w 22. minucie jedna z ich akcji zakończyła się faulem. Dobrze wykonany rzut wolny wywołał spore zamieszanie w szeregach defensywy Stomilu, ale na posterunku był Piotr Skiba, który wypiąstkował piłkę daleko poza swoje pole karne. Najładniejszą akcję goście przeprowadzili w 34. minucie, gdy Mohamed Loua prostopadłe zagrał do Johana Oremo. Szwedowi zabrakło jednak szybkości i kilku centymetrów, by przejąć piłkę. Uważnie grający w obronie Stomil nie pozwolił na więcej. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 1:0.

Fortuna 1 Liga: Rezerwowi dali punkt Podbeskidziu. Lider znów bez wygranej

Druga część meczu, rozgrywana w ulewnym deszczu, rozpoczęła się takich od groźnej akcji gości. Michał Żebrakowski, który zmienił Oremo, zagrał w pole karne do Joela Huertqasa, a strzał tego drugiego był minimalnie niecelny.

Po chwili lepiej grający Stomil znów osiągnął dużą przewagę, a Kąkolewski miał pełne ręce roboty. Uratował drużynę po potężnej bombie Wojciecha Hajdy z około 25 metrów. Później bronił strzały Japończyka Koki'ego Hinokio, Bucholca i van Huffela, a w jednej z akcji wyręczył go Adrian Karankiewicz, który głową wybił piłkę z linii bramkowej.

W 77. minucie Wigry znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, bo drugą żółtą kartkę zobaczył Najemski. Kapitan gości już wcześniej pracował na taką karę, jednak sędzia Tomasz Marciniak oszczędzał tego zawodnika. Po faulu na wyprowadzającym kontrę Hinokio arbiter nie miał już wyjścia i wyrzucił Najemskigo z boiska. Paradoksalnie końcówka spotkania należała do grających w osłabieniu suwalczan, którzy długo utrzymywali się przy piłce, nie zdołali jednak stworzyć sobie sytuacji bramkowej.

Stomil znów się cofnął i czekał na kontry, jednak i tej drużynie zabrakło pomysłu na przeprowadzenie składnej akcji, która mogła przynieść drugiego gola. Mecz zakończył się więc skromnym, ale cennym zwycięstwem gospodarzy.

Stomil Olsztyn - Wigry Suwałki 1:0 (1:0)

Bramka: Janusz Bucholc (12).

Żółte kartki: Jurich Carolina - Grzegorz Aftyka, Arkadiusz Najemski, Adrian Karankiewicz.

Czerwona kartka (za drugą żółtą): Arkadiusz Najemski.

Stomil Olsztyn: Piotr Skiba - Serafin Szota, Wiktor Biedrzycki, Janatan Straus - Janusz Bucholc, Jakub Tecław, Wojciech Hajda, Jurich Carolina (46. Jakub Mosakowski) - Sam van Huffel (80. Maciej Pałaszewski), Koki Hinokio - Artur Siemaszko (64. Mateusz Gancarczyk).

Wigry Suwałki: Dominik Kąkolewski - Konrad Matuszewski, Arkadiusz Najemski, Martin Dobrotka, Grzegorz Aftyka - Robert Bartczak, Mohamed Loua (80. Patryk Czułowski), Joel Huertas (67. Cezary Sauczek), Adrian Karankiewicz, Denis Gojko - Johan Oremo (46. Michał Żebrakowski)