Słowak nowym trenerem hokejowej reprezentacji Polski

Zimowe
Słowak nowym trenerem hokejowej reprezentacji Polski
fot. PAP

Słowak Robert Kalaber został nowym trenerem hokejowej reprezentacji Polski. Zastąpił Fina Tomasza Valtonena, którego dwuletni kontrakt wygasł i nie został przedłużony. Kalaber od sześciu lat jest szkoleniowcem ekstraligowego JKH GKS Jastrzębie.

Urodzony w Polsce Valtonen poprowadził Biało-Czerwonych w ubiegłorocznych MŚ Dywizji 1B w Tallinie, gdzie nie udało się wywalczyć awansu na zaplecze elity. W tym roku mistrzostwa miały zostać rozegrane w Katowicach, ale je odwołano z powodu pandemii koronawirusa.

 

W lutym Polacy wygrali turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich rozegrany w kazachskim Nur-Sułtanie pokonując faworyzowaną reprezentację gospodarzy oraz Holandię i Ukrainę. O prawo gry na igrzyskach walczyć będą za rok w sierpniu w Bratysławie ze Słowacją, Austrią i Białorusią.

 

Jak tłumaczył prezes PZHL Mirosław Minkina powodem rozstania z Finem była jego praca zagranicą. „Kiedy związek zatrudniał dwa lata temu Valtonena, objął funkcję trenera Podhala Nowy Targ. Był więc cały czas w Polsce, oglądał na bieżąco naszą ligę. W kolejnym roku, sytuacja się zmieniła, bo zaczął pracować w klubie niemieckim, następnie szwedzkim. Wciąż jednak na miejscu byli jego asystenci Risto Dufva i Tommi Satosaari, na co dzień pracujący w GKS Katowice. Teraz sytuacja się zmieniła. Dla nas najlepiej byłoby, gdyby Tomasz Valtonen równolegle pracował w polskim klubie, a ponieważ tak się nie stanie, kontrakt nie został przedłużony, nad czym ubolewam” – powiedział Minkina.

 

Pochodzący z Bratysławy Robert Kalaber w październiku skończy 51 lat. Trenerską karierę rozpoczynał w słowackiej drugiej lidze prowadząc HC Dukla Senica. Następnie przeniósł się do Trenczyna, skąd w 2014 roku trafił do JKH GKS Jastrzębie. - Bardzo dobrze zna realia Polskiej Hokej Ligi. Znakomicie współpracuje z młodymi zawodnikami, co będzie miało duże znaczenie w budowie silnej reprezentacji Polski – stwierdził prezes.

 

Pod kierunkiem Słowaka jastrzębianie zdobyli srebrny i dwa brązowe medale mistrzostw Polski, a także dwukrotnie sięgnęli po krajowy puchar. W minionym sezonie JKH GKS Jastrzębie wygrał rywalizację o Puchar Wyszehradzki z udziałem zespołów czeskich, słowackich, węgierskich i polskich.

 

Kalaber przed dwa ostatnie sezony był też selekcjonerem reprezentacji Bułgarii, teraz przez dwa lata ma prowadzić Biało-Czerwonych. Decyzja w sprawie powołania selekcjonera zapadła podczas wtorkowego posiedzenia zarządu PZHL. W najbliższym czasie władze federacji wybiorą też szkoleniowców pozostałych zespołów narodowych męskich i kobiecych.

 

Przyszłoroczne MŚ Dywizji 1B seniorów rozegrane zostaną w Katowicach. W dniach 26 kwietnia – 2 maja 2021 rywalami Polski będą Estonia, Litwa, Serbia, Japonia i Ukraina. Ceelem będzie wywalczenie awansu na zaplecze elity.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze