MP juniorów oraz juniorek w siatkówce. Za nami pierwszy dzień zmagań

1 lipca zainaugurowana mistrzostwa Polski juniorek oraz juniorów w siatkówce.

W środę w Arenie Kalisz rozpoczęły się mistrzostwa Polski juniorek 2020. Pierwszy dzień rywalizacji zainaugurowało spotkanie zespołu gospodyń Energa MKS SMS Kalisz z GKS Wieżyca 2011 Stężyca. Za nami także inauguracja mistrzostw Polski juniorów w Dębicy.

Mistrzostwa Polski Juniorek 2020 – Dzień 1.

W środę w Arenie Kalisz rozpoczęły się mistrzostwa Polski juniorek 2020. Pierwszy dzień rywalizacji zainaugurowało spotkanie zespołu gospodyń Energa MKS SMS Kalisz z GKS Wieżyca 2011 Stężyca. Kaliszanki zwyciężyły 3:0. W drugim spotkaniu grupy B po zaciętym, pięciosetowym boju zawodniczki ŁKS Siatkówka Żeńska Szkoła Gortata Łódź okazały się lepsze od Elite Volley Kraków.

W sesji popołudniowej Łaskovia Łask wygrała z UKS Chemikiem SMS Olsztyn 3:1. Natomiast w ostatnim starciu dnia Enea Energetyk Poznań pokonała obrońcę tytuł sprzed roku LTS Legionovię Legionowo 3:1. Sponsorem turnieju jest PKN ORLEN.

Wstępny terminarz rozgrywek młodzieżowych zakładał, że turniej finałowy mistrzostw Polski juniorek zostanie rozegrany w ostatnim tygodniu marca. W związku z pandemią koronawirusa zawody w tej kategorii rozgrywane są z trzymiesięcznym opóźnieniem.

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce umożliwiła zawodniczkom i trenerom powrócić do treningów. Możliwe jest także rozegranie turnieju finałowego z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów turniej zaplanowany w dniach 1-5 lipca 2020 roku w Kaliszu odbywa się bez udziału publiczności.

Tytułu wywalczonego przed rokiem broni LTS Legionovia Legionowo. Warto podkreślić, że legionowianki od pięciu sezonów triumfują w mistrzostwach Polski juniorek. Trenerzy zgodnie uważają, że to główny faworyt do zwycięstwa również w sezonie 2019/20.

Grupa B

Energa MKS SMS Kalisz – GKS Wieżyca 2011 Stężyca 3:0 (25:13, 25:13, 25:17), MVP: Julia Mazur

Mistrzostwa Polski juniorek zainaugurowało środowe spotkanie gospodyń turnieju - drużyny Energa MKS SMS Kalisz z GKS Wieżyca 2011 Stężyca. W pierwszej partii bardzo szybko warunki gry rywalkom narzuciły kaliszanki. Świetna postawa w polu serwisowym Pauliny Damaske dała im prowadzenie 9:2. Zespół gości praktycznie do końca premierowej odsłony meczu nie potrafił znaleźć skutecznego sposobu, aby zatrzymać przeciwniczki 12:21. Bardzo pewnie Energa MKS SMS wygrała tę partię 25:13. Bezapelacyjną liderką w ataku po stronie drużyny z Kalisza była Martyna Czyrniańska oraz wspomniana już Damaske. Największym problemem młodych siatkarek ze Stężycy było natomiast przyjęcie 4:15. Podopieczne Dawida Michora nie miały zamiaru tanio sprzedać skóry. W połowie trzeciego seta zaczęły swoim serwisem sprawiać problemy rywalom i dużo lepiej spisywać się w kontrataku 14:18. Jednak ostatnie słowo w tym meczu należało do gospodyń 25:17. Przez podwójny blok została zatrzymana Anna Myhal.

Elite Volley Kraków – ŁKS Siatkówka Żeńska Szkoła Gortata Łódź 2:3 (25:20, 27:25, 18:25, 21:25, 11:15), MVP: Oliwia Laszczyk

W drugim meczu grupy B zmierzyły się ze sobą drużyny Elite Volley Kraków oraz ŁKS Siatkówka Żeńska Szkoła Gortata Łódź. Pierwsza partia spotkania dużo lepiej rozpoczęła się dla krakowskiej drużyny. Bardzo dobrze zagrywała m.in. Julia Dragosz. Do tego zawodniczki z Krakowa skutecznie blokowały rywalki na skrzydłach 7:1. Łodzianki nie poddały się i w połowie pierwszego seta zniwelowały stratę do trzech oczek 14:17. Jednak ostatnie słowo należało już do siatkarek z grodu Kraka, które zwyciężyły do 20. W kolejnej partii gra była już dużo bardziej wyrównana. Końcówka drugiego seta dostarczyła sporo emocji obu zespołom. Ostatecznie końcówkę graną na przewagi, na swoją stronę rozstrzygnęła ekipa Elite Volley Kraków 27:25. Ręki w ataku nie zwalniała Karolina Drużkowska. Trzecia odsłona spotkania miała zupełnie inny przebieg. Bardzo szybko swój rytm gry przeciwniczkom narzuciły zawodniczki z Łodzi 7:1. Z czasem jednak podopieczne Dariusza Pomykalskiego zaczęły odrabiać straty. Mocnej zagrywały i utrzymywały lepszą skuteczność w kontrataku 14:17. Zespół ŁKS-u nie dał sobie jednak wyrwać z rąk wygranej w tym secie i zwyciężył 25:18. Czwarta część środowego mecz zaczęła się od walki punkt za punkt. Równa gra toczyła się do stanu 13:13. Następnie na dwa oczka odskoczyły podopieczne Krystiana Kaczmarskiego 16:14. Do końca tej partii utrzymały koncentrację i zwyciężyły 25:21. Tie-break od pierwszej do ostatniej piłki był bardzo zacięty. Przed zamianą stron na nieznaczne prowadzenie wysunęły się krakowianki 8:7. Po krótkiej przerwie siatkarki ŁKS-u w pełni zmobilizowane odrobiły straty i objęły prowadzenie 11:9. Do końca grały równo, a wygraną pewnym atakiem z lewego skrzydła przypieczętowała Oliwia Laszczyk.

Grupa A

Łaskovia Łask – UKS Chemik SMS Olsztyn 3:1 (25:13, 27:29, 25:14, 25:14), MVP: Ada Filipowicz

Sesję popołudniową mistrzostw Polski juniorek rozpoczęło spotkanie pomiędzy Łaskovia Łask i UKS Chemik SMS Olsztyn. Pierwszą partię meczu z wysokiego "c" rozpoczęły zawodniczki Łaskovii. W ataku bardzo dobrze spisywała się Wiktoria Kubryn. Olsztynianki nie potrafiły znaleźć sposobu, aby zatrzymać rozpędzone przeciwniczki. Zespół z Łask pewnie wygrał tego seta 25:13. W drugiej partii role się odwróciły. Podopieczne Macieja Dobrowolskiego wyciągnęły wnioski z porażki i w kolejnej części meczu toczyły równą walkę z przeciwniczkami. Co najważniejsze, zaciętą końcówkę graną na przewagi rozstrzygnęły na swoją korzyść 29:27. Drużyna z Olsztyna poszła za ciosem. Pewne ataki Natalii Godlewskiej i bardzo dobra zagrywka Patrycji Komendy pozwoliły jej objąć prowadzenie na początku partii. Z czasem to podopieczne Bogdana Lipowskiego zaczęły wyprowadzać skuteczne kontrataki i trzecią część spotkania wygrały pewnie do 14. Warto podkreślić, w tym fragmencie gry bardzo dobrą postawę Mai Malczewskiej oraz Oliwii Kubryn. W kolejnym secie UKS Chemik SMS robił, co w jego mocy, aby dotrzymać kroku siatkarkom Łaskovii. Te jednak nie miały zamiaru oddać rywalkom zwycięstwa w tym meczu 10:19. Wygraną efektowym atakiem ze środka przypieczętowała Kubryn 25:14.

Enea Energetyk Poznań – LTS Legionovia Legionowo 3:1 (15:25, 25:21, 25:19, 25:20), MVP: Martyna Pisarska

Pierwszy dzień mistrzostw Polski juniorek w Kaliszu zakończył mecz pomiędzy Enea Energetyk Poznań i LTS Legionovia Legionowo. Pierwsza partia spotkania od pierwszej do ostatniej akcji toczyła się pod dyktando obrończyń tytułu sprzed roku. Świetnie w ataku spisywała się Maja Szymańska. Premierową odsłonę meczu LTS Legionovia wygrała 25:15. W kolejnej partii na parkiecie dużo lepiej spisywały się siatkarki z Poznania. Z akcji na akcję coraz skuteczniejsza była Martyna Borowczak. Ostatni punkt w secie numer dwa z prawego skrzydła zdobyła Sara Wąsiakowska 25:21. Początek trzeciej odsłony był wyrównany 9:9. Z czasem poznanianki zaczęły świetnie bronić i wyprowadzać skuteczne kontrataki 14:9 i 18:11. Podopieczne Marcina Orlika do końca utrzymały odpowiednie skupienie i wygrały tę partię 25:19. W kolejnej partii legionowianki nie wystrzegały się prostych błędów, zarówno w przyjęciu, a także ataku 4:9. W połowie tej części meczu zespół z wielkopolski prowadziły już 17:11. Jednak zawodniczki Pawła Kowala nie miały zamiaru złożyć broni. Zniwelowały startę do dwóch oczek 16:18. Enea Energetyk Poznań przetrzymała ten nieco trudniejszy moment. W ostatnich akcjach zespół zagrał bardzo pewnie i konsekwentnie, zwyciężając 25:20 oraz całym meczu 3:1, pokonując tym samym obrończynie tytułu sprzed roku.

Podczas turnieju mistrzostw Polski juniorek w Kaliszu, podobnie jak w latach poprzednich, wybrane zostaną laureatki programu Red Bull „Siatkarskie Skrzydła”.

Program Red Bull „Siatkarskie Skrzydła” dedykowany jest wyróżniającym się młodym siatkarzom i siatkarkom, którzy wystartują w finałach o mistrzostwo Polski. Po kilku dniach zmagań wyłonione zostaną osoby najlepiej prezentujące się na konkretnej pozycji, które tym samym zostaną włączone w innowacyjny program Red Bulla.