Zamieszki w Etiopii. Ucierpiały hotele należące do Haile Gebrselassiego

Inne
Zamieszki w Etiopii. Ucierpiały hotele należące do Haile Gebrselassiego
Fot. PAP
Po zakończeniu kariery Haile Gebrselassie rozpoczął przygodę z biznesem.

W trakcie zamieszek w Etiopii ucierpiały hotele należące do słynnego biegacza Haile Gebrselassiego. Straty szacuje na kilka milionów euro. Dwukrotny mistrz olimpijski w biegu na 10 000 m przekazał, że straty w dwóch hotelach w regionie Oromia wynoszą ponad siedem milionów euro.

"Jeden z moich hoteli w Shashamane został całkowicie spalony, a drugi w Ziway został splądrowany i częściowo spłonął" - oświadczył 47-letni były lekkoatleta, który teraz odnosi w ojczyźnie sukcesy jako biznesmen.

 

Gebrselassie, były rekordzista globu w biegu na 5000 i 10 000 m, zażądał, aby odpowiedzialność za jego zniszczone hotele wziął na siebie rząd. Ostatnie wydarzenia nazwał on "ekstremalną formą nienawiści" o podłożu etnicznym i religijnym.

 

"Nie wyobrażałem sobie, że będę świadkiem czegoś podobnego" - dodał czterokrotny mistrz świata w biegu na 10 000 m.

 

Zobacz też: Anita Włodarczyk: Potrzebuję celu. Liczę, że igrzyska odbędą się za rok

 

Według etiopskiej policji co najmniej 239 osób zginęło w manifestacjach i starciach, do których doszło w zeszłym tygodniu w regionie Oromia w środkowo-południowej części kraju. Do protestów doszło także w stolicy Addis Abebie, gdzie śmierć miało ponieść ponad 10 osób. Łącznie zatrzymanych zostało ponad 7500 osób.

 

Do zamieszek doszło po śmierci popularnego piosenkarza i obrońcy praw Oromów, którzy od dawna czują się w Etiopii zmarginalizowani

MTu, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze