Alex Zanardi przeszedł kolejną operację mózgu

Moto
Alex Zanardi przeszedł kolejną operację mózgu
fot. PAP
Alex Zanardi przeszedł kolejną operację mózgu.

Były kierowca Formuły 1 Alex Zanardi przeszedł kolejną operację mózgu. Tym razem zabieg przeprowadzili lekarze z Mediolanu. Czterokrotny złoty medalista paraolimpijski 19 czerwca został potrącony przez ciężarówkę podczas wyścigu niepełnosprawnych kolarzy.

Zanardi po wypadku długo leżał w szpitalu w Sienie, skąd został przetransportowany najpierw do centrum rehabilitacyjnego, a następnie do Mediolanu. Przeszedł już kilka operacji.

 

53-letni Włoch dobrze zniósł zabieg, ale znajduje się nadal na oddziale intensywnej terapii, a jego stan określany jest jako stabilny.

 

Wcześniejszą operację Zanardi przeszedł 6 lipca. Miała ona na celu "rekonstrukcję twarzy". Jego stan oceniono wówczas jako stabilny, jeśli chodzi o kwestie sercowo-oddechowe, poważny - odnośnie spraw neurologicznych, a wszelkie prognozy były ostrożne.

 

Zobacz także: Zanardi nadal w ciężkim stanie, ale stabilnym

 

Do wypadku doszło podczas zawodów "Obiettivo Tricolor". Impreza, w formie sztafety przemierzającej Włochy z północy na południe, ma za zadanie promocję sportu niepełnosprawnych. Zanardi, który w 2001 roku uległ wypadkowi na torze samochodowym tracąc obydwie nogi, był jej inicjatorem i jednym z 50 uczestników. Zdaniem świadków, w pewnym momencie, na niebezpiecznym zjeździe, stracił kontrolę nad rowerem, przewrócił się i uderzył w ciężarówkę.

 

Trafił do kliniki w Sienie z poważnymi obrażeniami czaszki i twarzy, a lekarze od razu ostrzegali o możliwym uszkodzeniu mózgu. Zanardi przeszedł operację neurochirurgiczną i szczękowo-twarzową, został też zaintubowany.

 

W Formule 1 Włoch startował – z przerwą - w latach 1991-1999, a jego najlepszym miejscem było szóste w Grand Prix Brazylii w 1993 roku.

 

Po wypadku na torze w Niemczech, w którym stracił nogi, zaczął rywalizować ze sportowcami niepełnosprawnymi. Zdobył w 2012 i 2016 roku cztery złote i dwa srebrne medale igrzysk paraolimpijskich w jeździe na rowerze typu handbike.

AgB, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Kronika Rajdu Dakar - 07.01

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie