Samochód dla Ryszarda Szurkowskiego. Cel osiągnięty, auto przekazane

Inne
Samochód dla Ryszarda Szurkowskiego. Cel osiągnięty, auto przekazane
fot. Facebook/Lions Club Poznań 1990
Akcja pomocy dla sparaliżowanego Ryszarda Szurkowskiego wciąż trwa. Jednym z jej owoców jest specjalistyczny samochód

10 czerwca 2018 roku Ryszard Szurkowski uległ poważnemu wypadkowi podczas amatorskiego wyścigu kolarskiego. Dwa lata później ruszyła kolejna akcja pomocy dla wielkiego polskiego kolarza - Samochód dla Ryszarda Szurkowskiego. Po niewiele ponad dwóch miesiącach cel został zrealizowany. Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990 przekazało mistrzowi świata z 1973 specjalnie przystosowane auto. Ułatwi ono przemieszczanie się przykutemu do wózka inwalidzkiego legendarnemu zawodnikowi.

Szurkowski to najbardziej utytułowany polski kolarz w historii, m.in. mistrz świata z 1973 roku, dwukrotny srebrny medalista olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika-amatora na świecie. Po zakończeniu kariery z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-88). Był także twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-89), dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-11).

 

ZOBACZ TAKŻE: Szlachetny gest Fajdka. Chce pomóc Szurkowskiemu

 

Przed dwoma laty Szurkowski uległ poważnemu wypadkowi podczas amatorskiego wyścigu kolarskiego w Kolonii. Później przeszedł kilka operacji, a teraz poddawany jest kosztownej rehabilitacji. Jest sparaliżowany, porusza się na wózku, a na ćwiczenia, zabiegi i konsultacje jeździ codziennie, czasami do dwóch, trzech miejsc w ciągu dnia. Wielkiej pomocy od początku udziela mu Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990. Praktycznie od dnia wypadku prowadzi akcję pomocy i dzięki darczyńcom, czterokrotny mistrz świata może być leczony w najlepszych, prywatnych ośrodkach i klinikach neurologicznych. Do tej pory wynajmowano też specjalistyczny transport, ale od połowy lipca Szurkowski ma swój samochód, który jest przystosowany do przewozu osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku.

 

                           

 

Wnętrze (z wyjątkiem siedzenia kierowcy – bo pan Ryszard nie będzie sam prowadził) zostało całkowicie przebudowane. Przedni fotel pasażera jest równocześnie fotelem specjalnego wózka. Podwozie wózka podstawia się do wnęki drzwi i specjalne ramię wysuwa na fotelu pacjenta i wpina go do podwozia. I odwrotnie – wypina z podwozia fotel i wjeżdża z osobą do wnętrza. Cały system został zakupiony w Szwecji. Tył samochodu został praktycznie całkowicie wycięty. Wstawiono nową podłogę wraz z najazdem, specjalistycznymi zabezpieczeniami i dodatkowymi fotelikami dla opiekuna.

 

ZOBACZ TAKŻE: Szlachetny gest Fajdka. Chce pomóc Szurkowskiemu

 

Do wnętrza samochodu można wjechać na wózku elektrycznym. Wszystkie niezbędne komponenty zostały wykonane na zamówienie w specjalistycznej firmie w Niemczech, a całkowity koszt przebudowy wynosi 85 tysięcy złotych. 

 

- Dziękuję Stowarzyszeniu Lions Club Poznań 1990, które od dwóch lat prowadzi dla mnie akcje pomocy w zakresie leczenia i rehabilitacji, a szczególnie Krzysztofowi Kozaneckiemu, który zorganizował zakup samochodu i jego dostosowanie do moich potrzeb. Dziękuję wszystkim Darczyńcom i Sponsorom, bez których moja rehabilitacja, leczenie i oczywiście ten samochód, pozostawałyby w sferze marzeń. Teraz będę bardziej mobilny, będzie mi łatwiej przemieszczać z miejsca na miejsce, będę mógł wreszcie uczestniczyć w spotkaniach z kolegami, spotkaniach towarzyskich i innych. Oczywiście gdy pandemia ustąpi - napisał Szurkowski w specjalnym oświadczeniu.

 

Akcja pomocy dla Ryszarda Szurkowskiego wciąż trwa. Szczegóły na www.poznan1990.lions.org.pl

WŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze